Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nagrodzony przez ministra chór zaśpiewa dla "Gościa Tarnowskiego"

Canticum Iubilaeum z Limanowej będzie pielgrzymował do Pasierbca na jubileusz sanktuarium i naszego tygodnika.

Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" pod dyrekcją Marka Michalika, działający przy bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 20. rocznicy swojego powstania. Nagroda została przyznana za całokształt pracy artystycznej. To już drugie takie wyróżnienie w historii chóru.

Zespół działa od 2 stycznia 1998 roku pod dyrekcją organisty M. Michalika. Głównym jego zadaniem jest dbanie o muzyczne piękno liturgii Mszy św. Członkami chóru są wyłącznie muzycy amatorzy - uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. Poza tą działalnością zespół bierze udział w licznych występach i koncertach w kraju i za granicą.

Chór zaśpiewał wiele koncertów a cappella i z orkiestrami, m.in. orkiestrą reprezentacyjną Straży Granicznej, orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii, orkiestrą Kameralnej L’Estate Armonico i innymi. Jest laureatem ponad 30 konkursów chóralnych, krajowych i międzynarodowych. Zespół nagrał trzy płyty CD. Koncertował w Austrii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, na Węgrzech i w Rumunii. Zespół występował dla Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Za swoją działalność i osiągnięcia chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radę Miasta Limanowa medalem i tytułem "Za zasługi dla miasta Limanowa", a także przez Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego medalem Polonia Minor i przez Zarząd Główny Federacji "Caecilianum" medalem "Gloriam Dei Cantare".

Główne obchody 20. rocznicy powstania Canticum Iubilaeum odbędą się 17 listopada w bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Natomiast 26 sierpnia chór będzie świętował rocznicę swojego powstania w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie weźmie udział w uroczystej liturgii o godz. 11, sprawowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża z okazji 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia  i 25. rocznicy pierwszego wydania "Gościa Tarnowskiego".

Program uroczystości znajduje się TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama