Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poświęcenie ze szczytu przejdź do galerii

Górska Kaplica Narodu Polskiego na Buczniku w Piwnicznej-Zdroju ma już piękny wystrój. Poświęcił go bp Leszek Leszkiewicz.

Bucznik ma 715 m n.p.m. W 1966 roku, jak wspominają najstarsi mieszkańcy Piwnicznej, w tajemnicy przed komunistami, z inicjatywy ówczesnego proboszcza w Piwnicznej, ludzie postawili kilkunastometrowy krzyż na Buczniku, skąd rozpościera się rozległy widok na beskidzkie pasma i przełom Popradu. 50 lat później piwniczańscy parafianie odnowili ów krzyż, a obok niego wybudowali Górską Kaplicę Narodu Polskiego.

- Krzyż powstał w roku 1000. rocznicy chrztu Polski. Kaplica jest kontynuacją tej milenijnej już tradycji. Ma być nie tylko miejscem modlitwy, zadumy, ale i schronienia dla turystów, którzy wędrują naszymi szlakami - mówi ks. Krzysztof Czech, proboszcz w Piwnicznej-Zdroju.

Kaplica została poświęcona 14 sierpnia 2016 roku. Dwa lata później, 12 sierpnia 2018 roku, bp Leszek Leszkiewicz poświęcił nowy wystrój kaplicy. Na ścianie za ołtarzem zawieszono krzyż, obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wizerunki głównych patronów Polski - św. Wojciecha i św. Stanisława. Elementem wystroju jest także godło narodowe.     

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama