Nowy numer 4/2021 Archiwum

Matce Bożej 25 lat później

Pierwszy numer "Gościa Tarnowskiego" ukazał się w dniu koronacji Jej obrazu w Pasierbcu. Najnowszy - z okazji srebrnego jubileuszu tego wydarzenia.

W niedzielę 26 sierpnia do rąk naszych czytelników trafi jubileuszowy numer „Gościa Tarnowskiego” w całości poświęcony Matce Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.

Czujemy się związani z Maryją, która na beskidzkim wzgórzu postanowiła zamieszkać i pocieszać przychodzących do Niej ludzi. To tu 25 lat temu do rąk pątników trafił pierwszy numer naszego tygodnika. Stąd ten jubileuszowy hołd…

Spośród 14 koronowanych obrazów i figur maryjnych w diecezji tarnowskiej aż trzy są związane z tytułem „Matka Boża Pocieszenia”. Pod takim wezwaniem Maryja jest czczona w kościele pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu, w sanktuarium w Pasierbcu oraz w sanktuarium w Czermnej. Wyjątkowość Pasierbca bierze się jeszcze stąd, że impulsem do powstania sanktuarium było objawienie maryjne, które dokonało się na bitewnym polu pod Rastatt 225 lat temu.

Atak kirasjerów   Atak kirasjerów
Mariusz Kozik
W jubileuszowym numerze chcemy zabrać naszych czytelników na pielgrzymkę. Wejdziemy najpierw w głąb historii, przywołując fundatora kaplicy i obrazu – Jana Matrasa.

Pielgrzymi podczas koronacji w Pasierbcu   Pielgrzymi podczas koronacji w Pasierbcu
Reprodukcja Grzegorz Brożek /Foto Gość
Przypomnimy wydarzenie koronacji, opowiemy o cudach i łaskach, zasłużonych dla sanktuarium w Pasierbcu miejscowych parafianach i przyjaciołach z bliska i daleka. Zaprosimy na maryjne dróżki i monumentalną Drogę Krzyżową. Opowiemy, jak mała wieś stała się Castel Gandolfo dla naukowców z całego świata.

Grota Ocalenia w Pasierbcu   Grota Ocalenia w Pasierbcu
Maryja podtrzymuje Jana Matrasa
Przywołamy w końcu homilię wygłoszoną podczas koronacji, która nie straciła nic ze swej ówczesnej świeżości spojrzenia na dzieje całej Europy.

Zapraszamy naszych czytelników do Pasierbca na wspólne dziękczynienie za koronację i „Gościa Tarnowskiego”.

26 sierpnia o 11.00 bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Eucharystii, która będzie też transmitowana przez diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama