Jacht żegnała m.in. młodzież diecezji tarnowskiej, a na pokładzie jest przedstawicielka Synaj.tv, z rejsu więc pojawią się relacje.
Jacht wyruszył 26 sierpnia z portu w Gdyni. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży.
Wyprawa jachtem „Dunajec” do Panamy to pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podróż potrwa pięć miesięcy. „Nasz rejs będzie promocją Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Na burcie mamy logo ŚDM. Na morzu można być bliżej Boga. Chcemy też promować żeglarstwo, będą więc z nami doświadczeni żeglarze i młodzi, dla których będzie to nowość. Jacht jest po remoncie, został też doposażony. Można jeszcze do nas dołączyć” – mówi jeden z pomysłodawców i koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik.
Z Gdyni na jachcie wypłynęło dziewięć osób. W tym gronie jest także przedstawicielka młodzieży z Synaj.tv, więc z rejsu pojawią się także relacje.
Wyprawa jachtem „Dunajec” do Panamy to pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podróż potrwa pięć miesięcy Aleksandra Małochleb Na wszystkie etapy zapisało się 80 osób w różnym wieku z całej Polski i jedna z Pragi. Lista uczestników jest jeszcze otwarta, o szczegółach można przeczytać na http://www.spozz.com
Rejs poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Artura Mularza, wicedyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Z uczestnikami modlił się także ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. „Ta wyprawa to pielgrzymka oceaniczna. To dobry sposób, by dotrzeć do Panamy i kształtować siebie. Będę czekał na uczestników tej wyprawy w Panamie” – dodał.
Jak poinformował ks. Emil Parafiniuk, na Światowe Dni Młodzieży do Panamy wybiera się od 3,5 tys. do 4 tys. młodych z Polski. We wrześniu na stronie http://panama2019.pl/ ukaże się bank wolnych miejsc na wyjazd, więc będzie się można jeszcze zgłaszać.
Jacht żegnała m.in. młodzież diecezji tarnowskiej. Dla ok. 30 osób podróż „W pogoni za jachtem” rozpoczęła się już w sobotę od Mszy św. na Jasnej Górze podczas zakończenia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Grzegorz Brożek /Foto Gość Jacht żegnała m.in. młodzież diecezji tarnowskiej. Dla ok. 30 osób podróż „W pogoni za jachtem” rozpoczęła się już w sobotę od Mszy św. na Jasnej Górze podczas zakończenia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. „Chcieliśmy być na Jasnej Górze, bo przecież w Częstochowie w 1991 r. odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Żeglarstwo to pasja, warto żyć aktywnie. Biskup tarnowski Andrzej Jeż podpisał nam dziennik pokładowy. Będzie się tam wpisywać załoga poszczególnych etapów, a później będzie to dla nas pamiątka po Światowych Dniach Młodzieży” - mówi Alicja Majda z Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i jedna z organizatorek „Pogoni za jachtem”.
Młodzi z diecezji tarnowskiej zostaną jeszcze kilka dni nad morzem. To czas modlitwy i integracji z młodzieżą z Gdyni, która przygotowuje się do wyjazdu do Panamy.
Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się od 22 do 27 stycznia 2019 roku pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Wydarzenia centralne poprzedzą Dni w Diecezjach od 17 do 21 stycznia.
Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski (SPOZŻ) z siedzibą w Nowym Sączu jest właścicielem i armatorem morskiego jachtu żaglowego „Dunajec” od momentu jego wybudowania i wodowania, co miało miejsce w roku 1979 r. Jacht podczas swoich wędrówek po morzach i oceanach w rejsach stażowo-szkoleniowych przebył ok. 180 tys. mil.