Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czterdziestu siedmiu bohaterów przejdź do galerii

1 września w Ćwikowie (parafia Olesno) odsłonięty został odnowiony pomnik poległych w wojennych zawieruchach XX wieku mieszkańców wsi.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. przy ćwikowskiej remizie, której przewodniczył ks. prałat Jan Rybak, proboszcz z Olesna, a koncelebrowali m.in. ks. kmdr. Bogusław Wrona i ks. Marek Kądzielawa. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod odnowiony pomnik na rozstaju dróg, który osłonili poseł Wiesław Krajewski i wójt Witold Morawiec. Potem w domu strażaka odbył się program artystyczny i okolicznościowa konferencja. 

- Cieszymy się z tej uroczystości, która jest świadectwem tego, że pamięć o tych, którzy oddali życie w naszej społeczności żyje, bo zarówno pomnik został wiele lat temu wzniesiony z inicjatywy społeczności, jak i odnowiony został dzięki staraniom mieszkańców - mówi ks. prałat Jan Rybak. Tę wolę ludzi zauważyli w tym roku zarówno wójt i gmina Olesno, jak i Gminna Biblioteka Publiczna, którzy podjęli zadanie odnowienia pomnika.

Monument wzniesiono w 1922 roku ku uczczeniu 34 poległych mieszkańców Ćwikowa w latach 1914-1921. W czasie remontu w 1969 roku dodana została tablica z nazwiskami 13 dalszych mieszkańców wsi, którzy oddali życie w latach 1939-1945. 

- Widząc dziś nie najlepszy stan techniczny i mając na względzie znaczenie tego miejsca dla historii, dziedzictwa i tożsamości narodowej podjęliśmy zadania związane z jego odnowieniem - mówi Witold Morawiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL