Nowy numer 3/2021 Archiwum

Polskie Davos

W Krynicy rozpoczęło się XXVIII Forum Ekonomiczne. Jednym z gości będzie premier Mateusz Morawiecki.

W tym roku hasłem debat, wykładów i spotkań jest pytanie „Europa wspólnych wartości czy wspólnych interesów”.

Do Krynicy przyjechali politycy, przedsiębiorcy, ludzie nauki, kultury, dziennikarze, a także eksperci z różnych dziedzin z 60 krajów Europy.

Jak informują organizatorzy, odbędzie się sześć sesji plenarnych, ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat.

W kluczowej debacie „Europa wspólnych wartości czy wspólnych interesów?” będzie uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

- Wydaje się, że obecnie rywalizują ze sobą dwie konkurencyjne koncepcje: jedni chcą integracji opartej na wspólnych wartościach, inni woleliby ograniczyć współpracę tylko do kwestii gospodarczych i poprzestać na uczynieniu kontynentu strefą wolnego handlu.

Obie koncepcje mają swoich zwolenników, a problemy sprawiać może nie tylko wybór lepszej alternatywy, ale już samo zrozumienie, co one oznaczają. Co to są wspólne wartości europejskie i kto powinien je określać - zwłaszcza w sytuacji, kiedy rozbieżności ideologiczne wydają się dzielić stary kontynent w nie mniejszym stopniu od różnic ekonomicznych? Jak rozumieć solidarność i czy państwa Europy w ogóle są w stanie mówić jednym głosem? Czy instytucje unijne powinny mieć prawo do ingerencji w sprawy ustrojowe i polityczne krajów członkowskich? Czy w dłuższej perspektywie da się skutecznie prowadzić interesy bez zacieśniania więzi politycznych?

W końcu: czy tytułowe pytanie to naprawdę alternatywa, czy może należy raczej starać się dążyć do syntezy obu wizji? Przed Europą stoi trudne zadanie ponownego definiowania swojej tożsamości. Dyskusja premierów Europy Środkowo-Wschodniej w Krynicy będzie z pewnością ważnym głosem w tym trudnym procesie - mówią organizatorzy.

Podobnie jak w poprzednich latach podczas forum zostaną wręczone nagrody: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

Forum potrwa od 4 do 6 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama