Nowy numer 3/2021 Archiwum

Skrojone na miarę

W Nowym Sączu organizowane są rekolekcje już dla trzylatków. Choć trwają dwie i pół godziny, dzieciom wcale się nie nudzi, bo sporo się dzieje.

Po raz pierwszy rekolekcje dla trzylatków z cyklu „Spotkanie z Chrystusem”, organizowane przy jezuickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, odbyły się przed rokiem. – Rodzice słysząc o tej propozycji dziwią się. Nie bardzo potrafili wyobrazić sobie swoje dziecko w nowym miejscu przez tak długi czas bez swojej obecności. Dzieciom jednak absolutnie się nie nudzi, a raczej muszą sobie przypomnieć, że trzeba już iść do domu – mówi o. Zbigniew Szulczyk SJ, organizator „Spotkania z Chrystusem”.

Z Meksyku do Sącza

Tworzenie programu zapoczątkował 50 lat temu meksykański jezuita Eduardo Levy. Najpierw opracował autorską psychologię rozwojową dla dzieci i młodzieży - dla każdego roku osobno. Ujął w niej między innymi nowe możliwości i wyzwania przed którymi stają wychowankowie, najczęstsze problemy wychowawcze, sposób nawiązywania relacji z rówieśnikami, rodzicami, wychowawcami i z Bogiem. Określił również największe potrzeby rozwojowe wychowanków oraz najczęściej zadawane pytania. Na tej podstawie dobrał odpowiedni temat zajęć oraz metodę pracy, aby w ten sposób wspierać całościowy rozwój dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskim. Rekolekcje trwają kilka godzin i organizowane są raz w roku osobno dla każdej grupy wiekowej. Są „skrojone na miarę”, aby przyniosły jak najlepsze owoce. Dla przykładu dla trzylatków, wrażliwych i odkrywających świat uczuć, rekolekcje uczą nazywania emocji, szacunku do stworzenia i wdzięczności Bogu za wspaniały świat. Z kolei dla 13-latków, u których pojawia się wielka potrzeba relacji, tematem rekolekcji jest przyjaźń.

Ignaś i Amelka

W Nowym Sączu, gdzie o. Zbigniew Szulczyk pracuje od roku, rekolekcje „Spotkanie z Chrystusem” organizowane są raz w miesiącu dla danej grupy wiekowej. W tym roku 8 września odbyły się zajęcia dla 3 – i 4-latków pod tytułem „Dobre serduszka”, w październiku szykowane są dla 5-latków i tak co miesiąc dla kolejnych roczników. Co można osiągnąć raz w roku przez 2,5 godziny? Okazuje się, że sporo. Magdalena Trojan, mama 9-letniej Amelki i 5-letniego Ignasia, zauważa, że jej dzieci ubiegłorocznymi rekolekcjami żyją do dzisiaj. Ignaś doskonale wie, że serduszko służy do kochania, cały świat jest prezentem od Pana Boga. Poznał też znaczenie słowa szacunek i umie dbać o swoje zabawki, rośliny, zwierzęta i osoby – Mnie najbardziej podobało się czytanie listów od rodziców i pisanie do nich. Przechowuję je wszystkie w szafce w biurku – zdradza Amelka.

Doświadczają Boga, który jest mniejszy od nich

Oczywiście w czasie tych rekolekcji absolutnie nie jest tak, że ksiądz mówi, a dzieci siedzą i słuchają. Zajęcia formacyjne dla 3-latków są bardzo dynamiczne, tam niemal co 30 sekund coś się zmienia. Dzieci uczą się poprzez zabawę. Poznają pluszowe serduszko, sporo się ruszają, jest też teatrzyk kukiełkowy, scenki, rysowanie, filmiki, przebieranie się itd. – Najważniejszym momentem jest oddanie swojego serduszka Panu Jezusowi. Dzieci kolorują je na czerwono i idą ofiarować je Dzieciątku Jezus. Doświadczają Boga, który jest mniejszy od nich, a to wzbudza w nich wielką czułość. Są bardzo wrażliwe na niemowlęta – zauważa o. Zbigniew. Sam też jest zadziwiony, jak wiele można w czasie jednych zajęć osiągnąć. – Nie zależy nam oczywiście na tym, by dziecko wyrecytowało coś z pamięci, ale by na bazie tego doświadczenia zrozumiało, czym są uczucia, czym jest szacunek, kim jest Pan Bóg, a to zrozumienie już później trwa. Doświadczenie jest ważniejsze od wiedzy. To ono tak naprawdę przemienia i na nim bazuje pedagogika ignacjańska – wyjaśnia jezuita.

Słucham serduszka

W czasie trwania rekolekcji dla dzieci odbywają się również warsztaty dla rodziców. Rodzice mają wtedy możliwość rozmowy na temat zmian rozwojowych jakie zauważają u swoich dzieci, poznają treść rekolekcji, oraz zastanawiają się w jaki sposób można nawiązywać do tych treści w życiu codziennym. Rozszerzeniem rekolekcji i warsztatów jest książka „Słucham serduszka”. Jest to propozycja czterdziestu krótkich scenariuszy zajęć do przeprowadzenia przez rodzica z dzieckiem, wprowadzających malucha w świat uczuć, wiary i duchowości. Z powodzeniem może być również wykorzystywana przez katechetów, którzy pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym. Została wydana przez wydawnictwo WAM. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.facebook/spotkaniezchrystusem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama