Nowy numer 3/2021 Archiwum

Cóż to jest śmierć? przejdź do galerii

Na Hali Łabowskiej po raz 20. odbyła się Msza św. w intencji ks. Władysława Gurgacza, "Żandarmerii" i członków PPAN.

Przewodniczył jej w tym roku bp Jan Szkodoń z archidiecezji krakowskiej w koncelebrze kilkunastu księży. Na ołtarzu stał krzyż, przy którym modlił się ks. Władysław Gurgacz. Udostępniła go pani Helena Marczyk - córka Tomasza Kołbona, więzionego za pomoc Żandarmerii.

- Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? - pytał w kazaniu biskup. Przypomniał też słowa ks. Władysława Gurgacza skierowane do okupantów sowieckich: ."Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę".

Uroczystość na Hali Łabowskiej tradycyjnie zorganizowała Fundacja "Osądź mnie Boże" z jej prezesem Jerzym Basiagą oraz Związek Żołnierzy AK w Nowym Sączu.

Wzięli w niej udział żyjący członkowie PPAN, a także siostrzeniec ks. Gurgacza z rodziną i jego krewni z Jabłonicy Polskiej. Byli również krewni założyciela PPAN i „Żandarmerii” – Stanisława Pióry.

Przed Mszą Św. uczniowie Szkoły Podstawowej w Maciejowej pod kierunkiem pani dyrektor Magdaleny Dobosz zaprezentowali krótki program artystyczny, podczas której Jan Kłoskowski zaśpiewał "Polesia czar" - piosenkę, którą ks. Władysław Gurgacz bardzo lubił. Na uczestników spotkania czekało także 600 porcji żołnierskiej grochówki.

14 września przypada 69. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Na tę okoliczność tego dnia, już tradycyjnie, o godz. 11 zostanie oprawiona uroczysta Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie. Po niej nastąpi przemarsz na Cmentarz Rakowicki, gdzie przy grobie zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego (kwatera LXXXII, rząd 2, miejsce 52) odbędzie się spotkanie o charakterze modlitewnym i informacyjnym z udziałem asysty honorowej WP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama