Maturzyści z diecezji tarnowskiej po raz 30. pielgrzymowali na Jasną Górę. Modlitwie przewodniczył bp Stanisław Salaterski.
Jubileuszowa XXX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę odbyła się 21 września. Rozpoczęła się spotkaniem auli o. Kordeckiego, podczas którego konferencję powołaniową wygłosił do młodych ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny moderator działa powołań w diecezji tarnowskiej.
Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w samo południe przewodniczył bp Stanisław Salaterski. W czasie homilii mówił do młodych o rozpoczynającym się Synodzie Biskupów nt. młodzieży, który skupia się wokół trzech głównych tematów – młodość, wiara i rozeznanie powołania. Przywołał słowa z Apelu Jasnogórskiego – "Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat".
– To prawda i bardzo zobowiązujące zadanie – tłumaczył bp Stanisław Salaterski – Matura to nie tylko egzamin, choć ważny, bo od niego zależy to, co się będzie robić w przyszłości, to jednak ona dopiero otwiera ogromne pole zobowiązań, od których zależy los bardzo wielu ludzi, a czasem i całego narodu – dodał.
Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył bp Stanisław Salaterski PRINTSCREEN Beata Malec-Suwara Biskup przypomniał także postać św. Stanisław Kostki, który jest doskonałym przykładem dla młodych – wzorem wolności i dążenia do szczęścia i świętości. Zachęcał do odnalezienia w życiu ideałów, dla których jest się w stanie poświęcić wszystko. Zasada Kostki, by więcej od siebie wymagać, więcej dawać innym i więcej się angażować, wyniosła go do chwały świętości i przyniosła radość spełnionego życia. W szukaniu w swoim życiu tego "więcej" sprzyja młodość, której nie brakuje odwagi i entuzjazmu.
Biskup mówił do młodych o wierze, która jest darem rodziców i wspólnoty Kościoła, a który trzeba przyjąć i uczynić tkanką życia. Powinniśmy przykładem pociągać innych, by ci, którzy odwrócili się od Kościoła, do niego wracali, a nie my, będąc na studiach, dołączali do nich. Biskup nawiązał także do strachu, jaki dziś towarzyszy podejmowaniu jednoznacznych decyzji, ale ryzyko i niewiadoma zawsze wpisane są w pójście drogą świętości, to Boże szaleństwo.
Młodzież dekanatu Mielec-Północ wraz z duszpasterzami przygotowała w tym roku oprawę liturgii Mszy św. i Drogę Krzyżową arch. Młodzież dekanatu Mielec-Północ - Niech szarość nigdy nie będzie wyrazem waszych osobowości i stylu życia - zachęcał bp Stanisław maturzystów. - Ufam, że godziny spędzone u stup Matki Najświętszej, przy Jej sercu, przed Jej obliczem, że spotkanie z Panem Jezusem, nauczającym i przebaczającym w sakramencie pojednania, będzie wam pomocne w pięknym przeżywaniu młodości, we wzrastaniu w wierze i odważnym podejmowaniu rozeznanego powołania - życzył.
Młodzież wraz z ks. Tomaszem Krawcem i ks. Rafałem Igielskim z dekanatu Mielec-Północ przygotowali w tym roku oprawę liturgii Mszy św. i Drogę Krzyżową, która zakończyła pielgrzymkę maturzystów.
Ks. Artur Mularz z Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej zachęca młodzież także do wzięcia udziału w rekolekcjach maturzystów, które odbywają się w ośrodkach rekolekcyjnych w Gródku nad Dunajcem, Ciężkowicach i Starym Sączu.