Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mała Tereska i wielki Raban

7 października mościcka parafia będzie obchodzić 80-lecie istnienia. Wraz z Grupą Azoty zaprasza do wspólnego świętowania.

W czasie odpustu ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus 7 października mościcka parafia będzie świętowała 80-lecie istnienia. Mszy św. o godz. 11.30 będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Wszyscy parafianie i przyjaciele mościckiej wspólnoty zaproszeni są do wspólnego świętowania i zabawy podczas organizowanej od wielu już lat tego dnia Terezjady. To propozycja, w czasie której nie zabraknie zabaw dla dzieci z wodzirejem, pyszności z grilla i na słodko oraz cieszącej się ogromnym powodzeniem loterii fantowej. Terezjadę przygotowuje parafia, kręgi Domowego Kościoła i stowarzyszenie "Kanon".

Ponadto po raz piąty tego dnia odbędzie się Mościcki Raban. Wieczór uwielbienia organizowany przez młodzież wraz z jej opiekunem ks. Sebastianem Ligęską rozpocznie się o godz. 17.30 występem Karola Guta i zespołu Rahamim. Tegorocznemu Mościckiemu Rabanowi towarzyszy hasło "Prowadzeni, napełnieni, ożywieni", nawiązujące do Ducha Świętego. Zaproszeni do udziału w nim są wszyscy młodzi, także duchem, z Tarnowa i okolic, nawet najdalszych.

Mała Tereska i wielki Raban   Głównym partnerem Terezjady 2018 oraz Mościckiego Rabanu jest Grupa Azoty SA. Dzień odpustu będzie również okazją do modlitwy w intencji dyrekcji, byłych i obecnych pracowników zakładów oraz ich rodzin. Życie fabryki i kościoła w Mościcach zawsze bowiem były ze sobą bardzo mocno powiązane. Parafię erygowano tam w związku z powstaniem zakładów, a dotacja zarządu fabryki stanowiła część utrzymania tamtejszego proboszcza.

O tej dzielnicy Tarnowa wiele mówi niezwykle trafny tytuł publikacji, jaka się ukazała w związku z 80-leciem zakładów - "Rzeczpospolita Mościcka" Piotra Pawliny. W Mościcach bowiem niemal wszystkie inwestycje były finansowane lub współfinansowane przez Zakłady Azotowe - szkoły, przedszkole, żłobek, dom kultury, stadion żużlowy, lodowisko, a nawet poczta. Była to dzielnica przez wiele lat wręcz niezależna od miasta Tarnowa, a powołana została do istnienia przez samego prezydenta Polski Ignacego Mościckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama