Nowy numer 3/2021 Archiwum

Za 1500 km niebo

Tyle jest z Rostkowa i zdaje się, że i z Wadowic Górnych do Rzymu. Młodzież tamtejszego oddziału KSM zrealizowała film o św. Stasiu Kostce.

Uroczysta premiera odbyła się na początku września w remizie w Wampierzowie. Był czerwony dywan, bankiet po premierze, a przede wszystkim owacje na stojąco. 19 września film obejrzeli duszpasterze młodzieży zgromadzeni na spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Od tego czasu obraz jest dostępny w internecie.

Film „Za 1500 km niebo” (tyle mniej więcej przebył Stasiu Kostka z Rostkowa do Rzymu, żeby zostać zakonnikiem Towarzystwa Jezusowego) przygotowała młodzież z KSM Wadowice Górne. Dwa miesiące wakacji były dla nich czasem wytężonej pracy nad tym przedsięwzięciem. – Wymagało ono od nas sporo poświęcenia – przyznaje Szymon Dzięgiel, który zagrał Stanisława Kostkę – najlepszy według chłopaka wzór determinacji w dążeniu do celu. Młodzi sami napisali scenariusz. Historię osadzili w czasach współczesnych, pokazując, że dzisiaj też można być św. Stasiem. Film trwa ok. 40 minut, nie brak w nim humorystycznych scen, ale najważniejsza jest droga, jaką bohater przebył, by zostać świętym. Realizacja filmu była bardzo profesjonalna. Młodzi podzielili się rolami, ale też zadaniami – charakteryzacją, stylizacją, organizacją rekwizytów, kręceniem, montażem. Kierownikiem produkcji był Tomasz Wnuk. Młodzi mówią o sobie, że są profesjonalnymi amatorami, pełnymi zapału tworzenia, ale i uczenia się. – Ludzie pytali nas, po co ten film robimy. Czy to na jakiś konkurs? A my po prostu jesteśmy ambitni i żadnej nagrody za to nie oczekujemy. Pewnie, że były chwile zwątpienia i momenty, żeby się poddać, ale udało się osiągnąć cel – mówi Tomek Wnuk. Miejscowy proboszcz ks. Wojciech Duplak był pod wrażeniem dokonania młodzieży. – Sugeruję i proszę, żebyście ten film rozpowszechnili, zorganizowali kolejne seanse, także poza naszą parafią – zachęcał, dostrzegając szansę na pobudzenie powołań wśród młodzieży. Kapłan przywołał fragment listu KEP, który był czytany w kościołach na rozpoczęcie Roku św. Stanisława Kostki, gdzie biskupi apelowali, by ten rok był czasem, w którym będziemy od siebie więcej wymagać, zerwiemy z lenistwem duchowym i intelektualnym, a życie św. Stanisława młodzi potraktowali jako wzywanie. Członkowie KSM Wadowice Górne wszystkie te cele zrealizowali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama