Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zróbmy razem coś nowego

– To nie jest przygotowanie do bierzmowania. To coś więcej – przekonuje ks. Artur Mularz, odpowiedzialny w diecezji za program „Młodzi na progu”.

W tym roku programem „Młodzi na progu” idzie do bierzmowania młodzież co najmniej 28 parafii w naszej diecezji. – Grupa 10 świeckich zaprosiła mnie do współpracy po moich święceniach kapłańskich. To było 10 lat temu. Natomiast dziś współpracujemy z 10 diecezjami – mówi ks. Adam Koppel z diecezji gliwickiej, odpowiedzialny za program w Polsce. W naszej diecezji projekt również systematycznie się rozwija. Widać to m.in. po liczbie przygotowujących się animatorów. Na wrześniowych warsztatach w Tarnowie pojawiło się aż 270 osób, w tym 150 po raz pierwszy. Dlaczego liczba rośnie? Bo program jest atrakcyjny.

– Bierzemy młodych ludzi, często zaraz po bierzmowaniu, i mówimy im (co jest absolutnie zgodne z prawdą, choć młodzi może zbyt często tego nie słyszą), że bardzo ich potrzebujemy do tego, aby pomogli w przygotowaniu do bierzmowania, dajemy im bardzo konkretne, odpowiedzialne zadanie – mówi ks. Artur Mularz.

Powołanie

– Ja właśnie coś takiego usłyszałam. W liceum podszedł do mnie ks. Staszek Kłyś, katecheta, i zaproponował mi prowadzenie małej grupy. Byłam przerażona. Także dlatego, że nigdy nie działałam w żadnej kościelnej grupie, a teraz sama miałabym taką poprowadzić. Ale poczułam się zauważona, może na wyrost doceniona tą propozycją. Pomyślałam, że to jakiś znak, że warto coś zmienić w życiu. Zaczęłam formację, potem warsztaty i jestem w programie trzeci rok – opowiada Karolina Kuczera z Nowodworza, teraz już studentka. Trochę podobnie czuł się Arkadiusz Radziszewski z Żabna. W programie jest już piąty rok. Zaczął do niego należeć jako dojrzały człowiek. – Dziękuję Bogu, że spotkałem na swojej drodze ks. Darka Króla, który mnie zachęcił, zaprosił do tego, by dołączyć do programu, prowadzić młodych. Byłem policjantem i trochę niechętnie patrzyłem na te kościelne sprawy. Więc się, moim zdaniem, nie nadawałem, ale zgodziłem się. Zacząłem się przygotowywać i wreszcie pojechałem na rekolekcje, pierwsze w życiu, które były przełomem. Doświadczam pięknego Kościoła, innego od moich wyobrażeń – przyznaje. Tym dzieli się z młodymi.

Kadry

Jezus wybrał 12 apostołów. Nie najpiękniejszych, nie najmądrzejszych, ani też nie najlepiej usposobionych do misji, którą dla nich miał. – Mądrym zdaniem jest, że Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdolnia powołanych. Niektórzy z nich czasem boją się, że nie potrafią, że nie umieją, że brak im wiedzy. Niepotrzebnie – mówi Alicja Miszkurka, odpowiedzialna za grupy w parafii w Tarnowie-Mościcach. Czasem właśnie tego samego boją się księża, którzy mają wątpliwości przed powoływaniem młodych do tej współpracy, przed wchodzeniem w program „Młodzi na progu”. Czy Jezus się bał, choć przecież wiedział, że Piotr się zaprze, Judasz zdradzi, a Tomasz nie uwierzy? Powoływał. – W naszej parafii w ostatnim roku ze 100 bierzmowanych do bycia animatorami zgłosiło się 20 osób – mówi Alicja. Młodzi formują młodych. Program przynosi owoce. Dzięki niemu dla wielu młodych bierzmowanie nie było „uroczystym pożegnaniem z Kościołem w obecności biskupa”. Wiele parafii sygnalizuje, że chciałoby, ale nie mają z kim realizować tego programu u siebie. – Ja twierdzę, że mamy ludzi, ale boimy się czasem zaufać, zaprosić ich i powiedzieć im: „zróbmy razem coś nowego” – mówi ks. Mularz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama