Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki.
Studenci specjalności kapłańskiej, czyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego, rozpoczęli nowy rok formacji i studiów podczas porannej Mszy św. w seminaryjnej kaplicy. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, który związał nowy rok przygotowania do kapłaństwa z mottem „W mocy Ducha Świętego”.
- To jest przede wszystkim zadanie, abyśmy jako wspólnota przełożonych i alumnów odkrywali obecność i działanie Ducha Świętego w naszym życiu oraz uświadamiali sobie Jego rolę w Kościele, w formacji chrześcijańskiej i w przygotowaniu do kapłaństwa - mówi rektor WSD ks. dr hab. Andrzej Michalik.
Nowy rok formacji i nauki rozpoczęło 118 alumnów. - Na pierwszym roku do kapłaństwa będzie się przygotowywać 18 alumnów z parafii naszej diecezji oraz 2 z Kongregacji św. Filipa Neri. Z kolei na szóstym roku jest 23 diakonów - dodaje ks. rektor.
Inauguracja roku akademickiego dla alumnów i studentów świeckich miała miejsce wieczorem w auli WSD w Tarnowie.
Dziekan wydziału ks. prof. Janusz Królikowski
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gośc
- Ubiegły rok zaowocował dwoma doktoratami, siedmioma licencjatami kanonicznymi oraz 35 pracami magisterskimi. W tym roku, prócz codziennej pracy naukowej i dydaktycznej, czeka nas dostosowanie się do nowego Ratio Studiorum, Konstytucji Apostolskiej „Veritatis gaudium” oraz ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy musimy wprowadzić naszymi wątłymi siłami, ale jesteśmy tu optymistami, zwłaszcza że to zadanie jest rozłożone w czasie. Musimy oczywiście walczyć o studentów, tak przygotowujących się do święceń, jak i świeckich. W tym roku odnotowaliśmy wzrost chętnych do studiowania teologii, co dobrze rokuje na przyszłość. Będziemy też dbać o to, aby nasi pracownicy naukowi rozwijali swoje kompetencje. Warunki są wystarczająco dobre, by każdy mógł we właściwym czasie awansować, jeśli ma na to ochotę. Jeśli nie ma, to przestrzenie apostolatu w Kościele są nieskończone. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by inwestować w swój rozwój naukowy, to katedrę na Kamczatce może zawsze zbudować. Nie pracujemy dla chwały, pieniędzy, ale dla zasady, którą dla nas jest Jezus Chrystus i Jego Kościół - mówi dziekan wydziału ks. prof. Janusz Królikowski.
Przysięgę studencką podczas inauguracji złożyli kandydaci do kapłaństwa oraz osoby świeckie. Wszyscy otrzymali też uroczyście indeksy.
- Kiedy katecheta w liceum mówił nam, że to nasz ostatni kontakt z katechezą szkolną, pomyślałam, że można by ten proces odwrócić i postanowiłam studiować teologię, aby rozwijać się intelektualnie i duchowo, pogłębiać swoją wiarę, a jednocześnie przygotowywać się do roli katechetki, by zdobytą wiedzę przekazywać młodszym - mówi Agata Smolińska, studentka I roku.
Indeks otrzymał m.in. Benedykt Mikulec, który rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa jako kleryk seminarium i student wydziału teologicznego.
- Wpływ na moją decyzję, by wstąpić do seminarium, z pewnością odegrało zaangażowanie w Liturgiczną Służbę Ołtarza. Spotkałem też wspaniałych księży, którzy zainspirowali mnie świadectwem wiary. Bardzo im za to dziękuję i proszę o modlitwę - mówi Benedykt.
Ks. dr Mirosław Łanoszka
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gośc
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Mirosław Łanoszka, który przedstawił sprawę rozwodów i nierozerwalności małżeństwa na podstawie ewangelii św. Mateusza. Prelegent podkreślił, że rozwody są sprzeczne z wolą Boga, który ustanowił małżeństwo jako nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Tak zwana klauzula mateuszowa „z wyjątkiem nierządu” oznaczała sytuację, która umożliwiała oddalenie małżonka, ale nie pozwalała na zawarcie nowego związku, który de facto byłby cudzołóstwem. - Można by w tej autorytatywnej nauce Jezusa dostrzec formułę życia zwaną separacją małżeńską, w której małżonkowie choć oddaleni od siebie nadal pozostają w nierozerwalnym związku - mówił ks. Łanoszka.
Bp Andrzej Jeż na zakończenie inauguracji podkreślił, że teologia nie musi bać się świata i zmieniających się okoliczności. - Otrzymaliśmy jako depozyt skarb mądrości Kościoła, który na przestrzeni 20 wieków istnienia zmagał się z różnymi kryzysami i w ogniu walki o czystość doktryny wiary wykuwał jej właściwy kształt. Dzisiaj również stajemy w obliczu różnych trudności i kryzysów, ale to dobry czas dla teologii, ponieważ trudny jest przeciwnik, któremu trzeba stawić czoło. To zawsze rozwijało teologiczną refleksję i podkreślało, że ma ona odpowiedź na najważniejsze pytania człowieka - mówił biskup.
Prorektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Józef Stala
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gośc
W inauguracji uczestniczył także prorektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Józef Stala, który poinformował m.in., że dwie prace magisterskie napisane na Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie zostały wyróżnione, podobnie jak trzy prace licencjackie napisane pod kierunkiem tarnowskich profesorów. Zostały też przyznane Nagrody Rektora, które podczas krakowskiej inauguracji otrzymają ks. dr Leszek Rojowski oraz ks. prof. Józef Stala. Wielki Kanclerz UPJPII w Krakowie abp Marek Jędraszewski przyznał też tytuł profesora nauk teologicznych ks. Januszowi Królikowskiemu.
Gośćmi inauguracji byli rektorzy tarnowskich szkół wyższych, senator Kazimierz Wiatr, poseł Anna Czech oraz przedstawiciele służb mundurowych. Podczas uroczystości śpiewał chór seminaryjny pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Garnczarskiego.