Nowy numer 3/2021 Archiwum

Maryja w Pijalni przejdź do galerii

Matka Boża ponownie wskazała, gdzie bije prawdziwe źródło w Krynicy-Zdroju.

W górskim kurorcie zakończono 27 października jubileuszowy rok związany z 225. rocznicą powstania uzdrowiska.

- Dziękczynienie za uzdrowisko, za wyleczonych tutaj ludzi, którzy odzyskali siły ducha, zdrowie, chęć do życia, ale także za skarb Krynicy, czyli wodę mineralną, połączyliśmy z jubileuszem 150. rocznicy powstania figury Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów, która czczona jest na Górze Parkowej - mówi ks. prał. Bogusław Skotarek, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju.

Związek Maryi z Krynicą i źródłami wód mineralnych ma swój początek ponad dwa wieki temu. - Istnieje piękna legenda mówiąca, że Maryja sama wskazała pasterce życiodajne źródło i w ten sposób ujawniła skarb Krynicy - dodaje proboszcz.

Podczas uroczystego zakończenia jubileuszu uzdrowiska Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

- Krynica przypomina nam, że Bóg jest Stwórcą świata, z Jego rąk otrzymujemy dar ziemi, powietrza i wody. Od Boga mamy bogactwo zdrojów mineralnych, piękno przyrody, majestat gór. Jesteśmy za ten skarb odpowiedzialni, to znaczy mamy go zachować dla następnych pokoleń poprzez szacunek dla świata stworzonego i troskę o jego ochronę przed zniszczeniem - podkreślał w homilii bp Salaterski.

Po Mszy św. z kościoła zdrojowego wyruszyła do Pijalni Głównej procesja z figurą Maryi Królowej Krynickich Zdrojów. W przemarszu wzięli udział orkiestra dęta z Krużlowej, poczty sztandarowe, władze samorządowe i dyrekcja uzdrowiska, mieszkańcy miasta, a także duchowni Kościoła katolickiego obu obrządków, jak również przedstawiciel Kościoła prawosławnego.

Po intronizacji figury Matki Bożej w Pijalni Głównej księża odmówili modlitwę w intencji mieszkańców Krynicy, dziękowali za dar wody, a także za ludzką pracę, której owocem jest uzdrowisko. Wspomniano chorych, którzy w Krynicy-Zdroju poszukiwali i poszukują zdrowia.

Warto dodać, że figura Maryi, którą przyniesiono do Pijalni, peregrynuje po domach, pensjonatach i ośrodkach leczniczych na terenie Krynicy.

- Staramy się o ogłoszenie Maryi Królowej Krynickich Zdrojów patronką miasta. Mamy już decyzję Rady Miasta, biskupa diecezjalnego, Konferencji Episkopatu Polski. Teraz czekamy na decyzję właściwej kongregacji watykańskiej. Modlimy się o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby i mamy nadzieję, że w niedługim czasie Maryja będzie ogłoszona patronką miasta - podkreśla ks. Skotarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama