Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prezydent przyjedzie do Zakliczyna i Łowczówka

4 listopada odbędzie się jedna z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie tarnowskim.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w XX Zlocie Niepodległościowym „Łowczówek 2018”. Jubileuszowa edycja tego wydarzenia jest jednocześnie punktem kulminacyjnym powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Główne uroczystości XX Zlotu Niepodległościowego rozpoczną się o godz. 11 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Poprzedzi je - o godz. 9 - spotkanie na zakliczyńskim Rynku zatytułowane "Z Zakliczyna do Łowczówka" z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Zgromadzeni zobaczą m.in. inscenizację wymarszu I Brygady Legionów Polskich na front pod Łowczówkiem.

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział także w polowej Mszy św. w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Podczas oficjalnej ceremonii planowane jest także wystąpienie prezydenta. Wydarzenie zakończy się piknikiem historycznym z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólnym śpiewaniem pieśni legionowych.

Prezydent przyjedzie do Zakliczyna i Łowczówka   Oddziałami I Brygady Legionów Polskich dowodził w bitwie pod Łowczówkiem ppłk Kazimierz Sosnkowski arch. Narodowego Archiwum Cyfrowego Bitwa pod Łowczówkiem trwała od 22 do 25 grudnia 1914 r. Najbardziej zaciekłe walki przyszło stoczyć w Wigilię. Pod Łowczówkiem na zawsze pozostało 128 legionistów, a 342 odniosło rany.

Opowiada o tym 12-minutowy film:

Wigilia w okopach - Łowczówek 1914
Józef Knapik

Organizatorami obchodów są: poseł na sejm RP Michał Wojtkiewicz, starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz wójt gminy Pleśna Józef Knapik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama