Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł ks. Józef Atłas

Były proboszcz w Biegonicach, kanonik honorowy sądeckiej kapituły kolegiackiej, zasłużony dla miasta Nowego Sącza.

Ksiądz Józef Atłas urodził się 6 lutego 1940 roku w Tymbarku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 29 maja 1966 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Ptaszkowa, Żegocina, Kamienica, Biecz i Nowy Sącz-Biegonice. W latach 1982–2010 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika w Nowym Sączu-Biegonicach.

Od początku pracy duszpasterskiej w Nowym Sączu energicznie i konsekwentnie włączył się działalność na rzecz środowiska w obrębie swojej parafii. Skonsolidował miejscową społeczność do intensywnej przebudowy infrastruktury parafialnej. W latach 1980–1982 wybudowaną nową plebanię. Od 1983 do 1990 roku następował sukcesywny remont generalny kościoła parafialnego, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu, wraz z murem oporowym od strony ulicy Biegonickiej.

W II połowie lat dziewięćdziesiątych ukończono obszerny parking przy kościele oraz zakupiono 30-arową działkę, na poszerzenie cmentarza. Lata 2006–2009 to czas budowy kaplicy cmentarnej, która została poświęcona w listopadzie 2009 roku przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

Ksiądz prałat Józef Atłas pomagał z zakładaniu wielu stowarzyszeń i ruchów katolickich w mieście, służył zawsze bardzo aktywnie swoją pomocą w organizowaniu ich pracy na rzecz drugiego człowieka i środowiska. Wspierał Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Przyjaciół Seminarium, Caritas. Na początku lat dziewięćdziesiątych z jego inicjatywy powstała Parafialna Orkiestra Dęta, a potem także chór parafialny.

Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Stary Sącz, członka Komisji Wykonawczej Fundacji „Securitas”, moderatora duszpasterstwa ludzi pracy w rejonie nowosądeckim i asystenta kościelnego Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Kingi w Nowym Sączu.

Po złożeniu urzędu proboszcza pozostał w parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika w Nowym Sączu - Biegonicach w charakterze rezydenta. W 2006 roku został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W 2016 roku ks. Atłas obchodził 50-lecie pracy duszpasterskiej, przy tej okazji otrzymał Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

Zmarł 4 listopada 2018 roku. Wprowadzenie ciała śp. ks. Józefa do kościoła parafialnego parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika w Nowym Sączu - Biegonicach odbędzie się we wtorek (6 listopada) o godz. 9. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Nowym Sączu - Biegonicach zostanie odprawiona we wtorek (6 listopada) o godz. 14, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama