Nowy numer 41/2019 Archiwum

A jednak pierwsza była Bochnia!

Jaka jest prawda i mity o pierwszych dniach niepodległości w Galicji Zachodniej?

W Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w czwartek 8 listopada odbędzie się wykład Ryszarda Rybki zatytułowany "A jednak pierwsza była Bochnia! Prawda i mity o pierwszych dniach niepodległości w Galicji Zachodniej". Początek o godz. 17.30.

Prelegent wie niemal wszystko o legionistach z powiatu brzeskiego i bocheńskiego oraz historii tego okresu na tym terenie. Fachowa wiedza połączona z garścią ciekawostek związanych z tym miejscem i czasem będzie niezwykle interesująca.

Ciekawi jesteście, jak wyglądało ogłoszenie niepodległości w Bochni? Kto w końcu był pierwszy - Tarnów, Nowy Sącz czy Bochnia? Zdradzimy jedynie, że w historii tego miasta nie brakuje pięknego lokalnego akcentu z górnikami w spektakularnej roli.

Natomiast 11 listopada o godz. 13 w bocheńskim muzeum odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Bochnia w latach II Rzeczypospolitej". W Muzeum zgromadzono piękne pamiątki z tego okresu.

Znajduje się tutaj pokaźnych rozmiarów tarcza Legionów ufundowana przez bochniaków w 1916 roku. Każdy obywatel mógł wbić do niej gwóźdź, wpłaciwszy wcześniej odpowiednią kwotę na fundusz wdów i sierot po poległych legionistach.

A jednak pierwsza była Bochnia!   Tarcza Legionów - Bochnia 1916 Beata Malec-Suwara /Foto Gość Chętnych do walki o wolność Ojczyzny w Bochni nie brakowało. Jak ustalił Ryszard Rybka, z powiatu bocheńskiego i brzeskiego w Legionach Polskich służyło ponad 1,5 tys. osób. Do boju szli gimnazjaliści, którzy mieli od 15 lat wzwyż, ale i poszedł na front i walczył od listopada 1918 do stycznia 1919 ponad 70-letni powstaniec styczniowy z Bochni. Trafił się i 68-latek, który po śmierci żony wstąpił do Legionów i służył w taborach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL