Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tylko Bogu Jedynemu podległa

Konspirowano tu już od połowy 1917 roku. 31 października 1918 roku austriackie godło z budynku bocheńskiego starostwa zrzucili górnicy.

A może to jednak Bochnia była pierwszym niepodległym miastem? Według historyka Ryszarda Rybki z Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, wybitnego znawcy legionistów z powiatu bocheńskiego i brzeskiego oraz historii tego okresu na tym terenie, nie ma sensu spierać się o to z Tarnowem, Nowym Sączem czy Krakowem i prowadzić dochodzenie, które dowiedzie, że różnice dotyczące ogłoszenia w tych miastach niepodległości to zaledwie kwadranse. Tym bardziej, że według lokalnych działaczy miało do niego dojść w garnizonach tych miast równocześnie.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL