Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rozwód to tchórzostwo

Mówią Maria i Wojciech Wołosowscy, prowadzący spotkania Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR w Tarnowie.

Nasz kryzys w małżeństwie trwał 7 lat. Było bardzo źle między nami. Oskarżenia, wyzwiska, przekleństwa, każdy robił wszystko pod siebie i tylko dla siebie, nie patrząc na pozostałych członków rodziny, a szczególnie dzieci. Brak wsparcia dla żony, moje ego ponad wszystkim doprowadzało do łez i niemal rozpadu naszego małżeństwa. Nie byliśmy w stanie się dogadać w żaden sposób, a ja nie potrafiłem przyznać się do błędów.

Wtedy na drodze Marysi pojawił się Sychar. Uczestnictwo w spotkaniach, później warsztaty 12-krokowe, jej zmiana, zostanie współprowadzącą warsztaty, doprowadziło do uratowania naszego małżeństwa. Na pierwszym wspólnym wyjeździe rekolekcyjnym, został zasiany przez innych liderów pomysł otwarcia Ogniska w Tarnowie. Postanowiliśmy już razem, że jeżeli tyle osób z całej Polski bezinteresownie nam pomogło, to my postaramy się pomóc innym w ratowaniu ich małżeństwa.

Kryzys może wystąpić rok, jak i 45 lat po ślubie. Jeżeli coś zaczyna się psuć, to należy zacząć naprawiać, zamiast iść na skróty i rozwodzić się. Małżeństwa ma przecież rangę sakramentu. Ślubowaliśmy sobie nawzajem, że bierzemy na zawsze siebie ze wszystkimi wadami, a nie tylko zaletami. Rozwód to tchórzostwo, ucieczka przed samym sobą, przed odpowiedzialnością za współmałżonka oraz dzieci.

Nawet jeżeli sąd orzeknie rozwód bez Twojej zgody, to pozostań wierny przysiędze małżeńskiej. Nie jest to łatwe, ale z pomocą Boga oraz przy wsparciu wspólnoty można wytrwać. Naprawę kryzysu należy rozpocząć od siebie, bardzo często nie mamy wpływu na współmałżonka/kę, ale mamy wpływ na siebie, nasza zmiana może zachęcić drugą połowę do pracy nad sobą. Uśmiechnięty/ta TY = Uśmiechnięty Dom, Radosny/na TY = Radosny Dom, Szczęśliwy/wa Ty = Szczęśliwy Dom.

To wszystko osiągniesz tylko i wyłącznie pracując nad sobą. Jeżeli nie kochasz siebie miłością Boga, nie będziesz umieć kochać nikogo; jeżeli nie przebaczysz sobie, nie przebaczysz nikomu; jeżeli nie zrozumiesz swoich emocji, nie będziesz umiał zrozumieć emocji innych.

Zapraszamy na nasze spotkania WTM Sychar, które odbywają się w parafii bł. Karoliny Kózki w Tarnowie w każdą czwartą sobotę miesiąca o godz. 18. Tel. SOS (pon.-pt. 16.00-18.00) 574-198-080.

Zajrzyj także na stronę internetową: http://tarnow-karoliny.sychar.org/; www.sychar.org; www.kryzys.org

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama