Czy dziś, kiedy wiele się mówi o tych, którzy umierali za ojczyznę, polskość dla nas znaczy to samo?
W najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" przygotowaliśmy poszerzony 16-stronicowy dodatek tarnowskiej edycji. W całości jest on poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pokazanej przez pryzmat osób, miejsc i wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie diecezji tarnowskiej.
Zapytaliśmy także młodych – dziewczynę i chłopaka oraz siostrę zakonna i kapłana, czym dla nich jest miłość do Ojczyzny. Czy dziś, kiedy tak wiele mówi się o tych, którzy za Ojczyznę umierali, polskość dla nich znaczy to samo?
Ks. Marek Synowiec, rekolekcjonista sądeckiej Opoki, słowami Adama Mickiewicza przywołuje postać o. Augustyna Kodeckiego, obrońcę Jasnej Góry. W nim widzi wzór współczesnego patriotyzmu.
Siostra Monika Duda arch. s. Moniki Dudy Z kolei s. Monika Duda, służebniczka dębicka, przywołuje postać bł. Edmunda Bojanowskiego. Czy kocha Polskę? - Tak! Kocham szczerze! Cieszę się, że Pan Bóg stworzył mnie Polką, sądeczanką! To część mojej tożsamości, z której jestem dumna - dodaje.
Natalia Nowisińska Beata Malec-Suwara /Foto Gość 20-letnia studentka Natalia Nowosińska swoją miłość do Ojczyzny stara się wyrażać w swojej codziennej postawie. Jako członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego zawołanie brzmi, by „Przez cnotę, naukę i pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie”, od 5 lat odpowiada na nie: „Gotów!”.
Adam Sołtys Grzegorz Brożek /Foto Gość Z kolei Adam Sołtys jest wyznawcą cichej rewolucji zaprowadzanej małymi krokami wyznaczanymi uczynkami miłosierdzia. - Według mnie w czasach pokoju, gdy nie musimy walczyć o przetrwanie, jest jeszcze więcej możliwości wyrażania miłości do Ojczyzny. Również dziś powinniśmy walczyć o lepsze jutro, dla siebie, naszych bliskich - dodaje.
Więcej na ten temat w 45 numerze "Gościa Niedzielnego".