Poświęcenie jubileuszowego krzyża z okazji 100-lecia niepodległości zwieńczyło całoroczną patriotyczną aktywność parafian z Tęgoborza.
W kwietniu 2018 roku został założony w Tęgoborzu Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem była mobilizacja mieszkańców parafii Tęgoborze do aktywnego włączenia się w świętowanie jubileuszu.
Zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości było postawienie krzyża oraz tablicy upamiętniającej żołnierzy Legionów pochodzących z naszej parafii.
W ramach obchodów wykonaliśmy następujące zadania: w niedzielę 22 lipca po Mszach św. przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na budowę krzyża. Wspólnie z klubem Hart Tęgoborze i przy wsparciu trzech przedsiębiorców z Tęgoborza został wykonany baner okolicznościowy, który umieszczony jest na ogrodzeniu stadionu. Projekt wykonał Leszek Zakrzewski prezes PTH oddział Nowy Sącz. W niedzielę 29 kwietnia przeprowadziliśmy akcję zachęcającą do wywieszania flag w Święto Flagi 2 maja i Święto Konstytucji 3 Maja. Akcja polegała na sprzedaży flag po Mszach św. w kościele w Tęgoborzu oraz umieszczeniu plakatów zachęcających do ich wywieszania. Byliśmy również współorganizatorami okolicznościowego turnieju piłkarskiego dla dzieci do 10 lat, który został rozegrany 25 sierpnia na stadionie piłkarskim klubu sportowego Hart Tęgoborze. Wzięło w nim udział 15 drużyn z południowej Małopolski.
W niedzielę 11 listopada w 100-lecie niepodległości odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża jubileuszowego, który naszym staraniem został postawiony przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej w Tęgoborzu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele parafialnym w Tęgoborzu przez ks. proboszcza Stanisława Berdzika i o. Natanaela Zająca. Przed Mszą św. członkowie komitetu rozdawali wiernym wchodzącym do kościoła kotyliony i okolicznościową kartkę pocztową, a po zakończeniu modlitwy flagi narodowe zakupione przez komitet. Następnie parafianie i zaproszeni goście razem z orkiestrą OSP Tęgoborze przemaszerowali pod pomnik. Uroczystość poświęcenia krzyża jubileuszowego połączona była z gminnymi obchodami Święta Niepodległości, dlatego wzięły w niej władze samorządowe. Obecny był starosta nowosądecki Marek Pławiak, ustępujący wójt Stanisław Golonka, nowo wybrany wójt Andrzej Romanek, radni gminy Łososina Dolna, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społeczno-politycznych z terenu gminy.
Po przybyciu pod pomnik ksiądz proboszcz poświęcił krzyż, a następnie Tomasz Kosecki przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości wygłosił krótkie przemówienie. Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych, przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzu, po którym poszczególne delegacje złożyły pod krzyżem wiązanki kwiatów. Po odśpiewaniu Roty nastąpił przemarsz do szkoły podstawowej gdzie odbyła się uroczysta akademia.
Miejsce pamięci i wdzięczności w Tęgoborzy
Tomasz Kosecki
- Podejmując decyzję o postawieniu krzyża, chcieliśmy nawiązać do tego, który w październiku 1914 roku postawili Legioniści na Przełęczy Pantyrskiej nad miejscowością Rafajłowa w Karpatach Wschodnich. Krzyż stanął tam po wybudowaniu w ciągu 53 godzin drogi o długości 7 km, która umożliwiła Legionistom przemarsz na drugą stronę Karpat. Na tablicy pod krzyżem została umieszczona sentencja napisana przez Adama Szanię, jednego z Legionistów. Ta sentencja znajduje sie również pod naszym krzyżem: „Młodzieży Polska Patrz na ten krzyż, Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż, przechodząc góry lasy i wały, do Ciebie Polsko i dla Twej chwały”. Mam nadzieję, że ten krzyż będzie przypominał naszej młodzieży, że o wolność i niepodległość trzeba się troszczyć, gdyż nie są one dane raz na zawsze. Miejsce, w którym postawiliśmy krzyż, jest historycznym centrum Tęgoborza, pomiędzy starą plebanią a starą szkołą i kapliczką. Budynki te są świadkami odzyskania niepodległości i zostały postawione na przełomie XIX i XX wieku dzięki staraniom księdza proboszcza Jana Figla. Na tablicy mieszczone są również nazwiska żołnierzy Legionów Polskich z terenu naszej parafii. Ci młodzi chłopcy tutaj dorastali, a ich poświęcenie jest naszym bezpośrednim wkładem w odzyskanie niepodległości. Stawianie krzyży pamiątkowych i jubileuszowych jest naszą polską tradycją, bo krzyż jest związany z naszym narodem od początku istnienia naszej państwowości. Przykładem tego jest krzyż na Rachowie postawiony przez naszych pradziadków w 1910 roku z okazji 500. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Odbyły sie wówczas uroczystości patriotyczne w całej Galicji. Również u nas odbyła się wówczas wielka uroczystość, którą możemy porównać do dzisiejszej.
Krzyż stoi i możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy cel postawiony w kwietniu w momencie zakładania Komitetu. Serdecznie dziękuję wszystkim członkom Społecznego Komitetu oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego powstania. Szczególnie pragnę podziękować Jerzemu Schneiderowi, Krzysztofowi Zmarlakowi, Markowi Ziółkowskiemu i Stanisławowi Kościelniakowi – mówi Tomasz Kosecki.