15 listopada rozpoczęły się obchody 40-lecia diecezji Bouar, gdzie biskupem jest kapłan pochodzący z Pisarzowej.
Diecezja Bouar powstała w 1978 roku, a jej pierwszym pasterzem przez 39 lat był włoski kapucyn Armando Gianni, który Afryce oddał 54 lata swego kapłańskiego życia. Rok temu pasterzowanie w tej diecezji papież Franciszek powierzył pochodzącemu z diecezji tarnowskiej (Pisarzowa) bp. Mirosławowi Gucwie. Na hasło swego posługiwania wybrał on słowa: „Dla mnie żyć to Chrystus”.
- Za bp. Armando, który całe swoje życie poświęcił miejscowej wspólnocie, powstało 12 parafii, które są dobrze wyposażone, są trzy seminaria niższe, dwa domy formacyjne dla zakonników, karmelitów i kapucynów. Ponadto są domy zakonne dla dziewcząt, które pragną być siostrami. W każdej parafii jest szkoła katolicka, mamy trzy szpitale, które dobrze funkcjonują. I jest personel, choć ciągle potrzeba nowych sił, bo każdą parafię można by podzielić na trzy lub cztery mniejsze wspólnoty. Parafie, domy, ośrodki duszpasterskie obsługuje 50 kapłanów, ale żeby tworzyć nowe, potrzeba księży - mówił bp Mirosław swego czasu "Gościowi Tarnowskiemu".
Świętowanie 40-lecia diecezji Bouar rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Gucwy Marek Zych Świętowanie 40-lecia powstania diecezji w Bouar rozpoczęło się 15 listopada i potrwa do niedzieli 18 listopada. Wtedy także odbędą się główne obchody jubileuszu.
Uczestniczy w nim sporo Polaków, niektórzy tarnowscy kapłani posługujący na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej. W diecezji Bouar pracuje 6 tarnowskich misjonarzy, m.in. ks. Mateusz Dziedzic, który jest diecezjalnym ekonomem i odpowiada za duszpasterstwo młodzieży, ks. Leszek Zieliński, dyrektor tzw. niższego seminarium, ks. Michał Rachwalski, ojciec duchowny, oraz ks. Krzysztof Mikołajczyk, proboszcz parafii katedralnej w Bouar, i ks. Marek Dziedzic, proboszcz parafii pw. MB Dobrej Rady w Wantinguera.
Jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Gucwy i konferencją, w której bierze udział ponad 200 delegatów świeckich z 12 parafii, kapłani i siostry zakonne.
O jubileuszu w Bouar będziemy jeszcze pisać na naszej stronie.