W "Arce" w Gródku nad Dunajcem trwają rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Spotkał się z nimi bp Andrzej Jeż.
W trzydniowych rekolekcjach uczestniczy 130 szafarzy z diecezji tarnowskiej. To oni w niedziele i święta zanoszą Komunię św. do domów chorym, starszym i cierpiącym.
- Ludzie są bardzo życzliwi dla nas i oczekują na Jezusa. To pragnienie spotkania z żywym Bogiem jest tak bardzo widoczne, że przymnaża wiary i nam, podobnie jak ich cierpienie, sposób jego przeżywania i czyste otwarcie się ich serc na dążenie drogą zbawienia - mówi Ryszard Kotwica, który jest od 8 lat nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. w parafii Ducha Świętego w Mielcu.
- Ci ludzie ofiarują za nas modlitwę, a my modlimy się za nich, zwłaszcza w czasie Mszy św., w której uczestniczymy. Staramy się być z nimi do końca, kiedy wyzdrowieją też. Kiedy odejdą do Pana, także staramy się uczestniczyć w ich ostatnim pożegnaniu. Oni już zawsze są w naszej pamięci, myślimy o nich zwłaszcza wtedy, kiedy przechodzimy obok miejsc, w których ich odwiedzaliśmy. Modlimy się nadal za nich i wierzymy w ich wstawiennictwo za nami - dodaje.
Rekolekcje głosi ks. Józef Młyński. Prowadzone są w dwóch blokach tematycznych. - Msza św. połączona z homiliami jest ukierunkowana na zbliżający się czas Adwentu, stąd tytuł tych rekolekcji to "Adwent - dwie tęsknoty", tęskni Bóg i tęskni człowiek. Natomiast w konferencjach zwracam uwagę na wymiar małżeństwa i rodziny, bo to współcześnie bardzo ważne i potrzebne - wyjaśnia kapłan.
Ostatnia konferencja zostanie poświęcona obszarom troski o małżeństwo i rodzinę w kontekście V Synodu Diecezji Tarnowskiej. - Ważny jest dla mnie hymn, który powstał na okoliczność synodu: "Chryste, w swojej miłości zjednocz nas". Nie ma większej miłości dla człowieka jak miłość w rodzinie, małżeństwie i w Bogu - dodaje ks. J. Młyński.
O trwającym synodzie, który skoncentrowany jest obecnie na rodzinie, mówił do szafarzy także biskup tarnowski Andrzej Jeż, spotykając się z nimi 24 listopada na wspólnej modlitwie "Godzinkami o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny". W tej modlitwy zwracał uwagę na jeszcze inny aspekt, który powinien wybrzmieć podczas synodu, a jakim jest nasycenie naszej polskiej pobożności osobą Matki Najświętszej.
- Sam kult liturgiczny, mimo swego obiektywnego znaczenia i niezastąpionej wartości, nie wyczerpuje wszystkich możliwości w wyrażaniu czci ludu Bożego do Matki Bożej - mówił do szafarzy biskup, uważając za błąd chęć ograniczenia całej pobożności do liturgii i walkę z pobożnością ludową, w której najmocniej uwidacznia się żywy kult Matki Bożej.
- Dzisiaj ten kierunek rugowania pobożności ludowej z liturgii został na szczęście w porę przyhamowany. Trzeba na nowo także w kontekście synodu odbudować zdrową pobożność ludową, maryjną. Wierni dobrze rozumieją związek Maryi z Jezusem, uznają Ją jako swoją orędowniczkę u Boga. Nie ma opozycji między pobożnością maryjną a chrystocentryczną. Wręcz przeciwnie, zawsze zdrowa pobożność maryjna prowadzi nas ku Kościołowi, ku tajemnicy Trójcy Przenajświętszej - tłumaczył biskup, zwracając uwagę na to, iż wielkość wielu mocarzy ducha wypływała właśnie z wielkiego nabożeństwa do Matki Najświętszej.
- Zapraszam na tę drogę zdobywanie wielkości w Kościele. Niech Maryja przybliża nas do Chrystusa i prowadzi nas do Niego - dodał, dziękując także szafarzom za ich posługę, która w Kościele jest bardzo cenna, ale i wzbogaca ich samych.
Kolejne terminy rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. odbędą się w "Arce" Gródku nad Dunajcem do 7 do 9 grudnia, od 14 do 16 grudnia i od 21 do 23 grudnia.