Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kołysanie Słowa

Adwent jest oczekiwaniem na Jezusa, który przyjdzie do nas jako dziecko. Trzeba się Nim zaopiekować. Gotowi? Czas, który już straciliśmy, nie wróci.

W czchowskim Efezie 2 grudnia zakończył się trzydniowy adwentowy Raban do Kwadratu. – To jest dwudziesty Raban, a więc rocznicowy – mówi Marta Wideł z diakonii formacji diakonii Ruchu Światło–Życie, organizator Rabanów.

Z tego powodu także jego charakter był odświętny, z tortem urodzinowym i balonami. W wydarzeniu wzięło udział 60 młodych osób. Przeżywano go pod hasłem „Kołysanie Słowa”. – Tak naprawdę chodzi o doświadczenie Słowa, o przytulanie czy branie Słowa do serca – tłumaczy Marta, zauważając, że Adwent jest dynamiczny, szybki, krótki, a czas, który już straciliśmy, nie wróci. Dlatego powinien być przepełniony Słowem, relacjami, ciszą, mieć opiekunów. – Adwent jest oczekiwaniem na Jezusa, który przychodzi do nas jako dziecko. Trzeba się Nim zaopiekować. To szokuje, że Bogiem się trzeba zaopiekować, ale my do tego właśnie zachęcamy, bo dopiero wtedy, wchodząc w tak bliską relację z Bogiem, najwięcej zyskamy. Raban to wszystko pokazuje – dodaje Marta. Program był nietypowy, tylko z jedną konferencją wprowadzającą ks. Sebastiana Piecha, opiekuna adwentowego Rabanu. Resztę czasu wypełniły zadania i modlitwa. Jednym z nich było poszukiwanie Słowa – ukrytych w całym ośrodku karteczek z fragmentami Pisma Świętego. Były one łatwe do odnalezienia – miało to pokazać, że wystarczy tylko po nie sięgnąć. Młodzi zabrali je do domu razem z siankiem do położenia na wigilijnym stole. Podczas spotkania niemal wszystko zależało od jego uczestników, Raban był w ich rękach. – Było tak jak w Adwencie i w życiu codziennym. To od nas zależy, jak wykorzystamy ten czas – tłumaczy Marta Wideł. Organizatorkę cieszy ogromne zaangażowanie animatorów, którzy włączają się w przeprowadzenie, jak i w przygotowanie Rabanu. Dzięki nim każde spotkanie jest inne i nigdy nie brakuje chętnych, by na nie przyjechać. Wszystkie miejsca są zwykle rezerwowane po 2–3 dniach od ogłoszenia zapisów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama