Biskup tarnowski Andrzej Jeż 20 grudnia spotkał się z seniorami. Tzw. opłatek rozpoczął się w kościele xx. Filipinów, zakończył w seminaryjnej auli.
Jak co roku tarnowska KANA i Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej zorganizowały spotkanie opłatkowe dla seniorów. Rozpoczęło się ono Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w kościele xx. Filipinów. Dalsza część uroczystości odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
- To tutaj jest serce diecezji, tej potężnej rodziny diecezjalnej, którą tworzy 1 mln 115 tys. osób, i wy jesteście jej częścią - mówił biskup, zwracając uwagę na fakt, iż święta Bożego Narodzenia stwarzają idealną okazję do zacieśnienia więzi z Bogiem, ale i tych międzyludzkich.
W homilii zwracał uwagę na budowanie rodziny wielopokoleniowej, która także wpisuje się w życie diecezji i parafii, gdzie każdy jest niezwykle ważny.
- Życzę wam, abyście w tajemnicy Bożego narodzenia odkrywali, jak wspaniała jest więź z Bogiem, który jest początkiem, towarzyszem i kresem naszego życia, a dzięki tej miłości, która jest w Jezusie Chrystusie, odkrywali na nowo także relacje do innych ludzi, wśród najbliższej rodziny, w grupach rówieśniczych i przyjaciół - mówił biskup.
Życzenia seniorom i podziękowania dla organizatorów takich spotkań przekazała wiceprezydent Tarnowa Dorota Krakowska, a także przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów Lidia Jaźwińska.
Na seniorów czekał świąteczny stół, kolędowanie z zespołem "Kumotry" i wspólne łamanie się opłatkiem Beata Malec-Suwara /Foto Gość Na terenie miasta Tarnowa istnieją 4 centra senioralne i każde z nich prowadzone jest przez inną organizację. Zrzeszają ponad 500 osób. W zajęciach organizowanych przez tarnowską KANĘ uczestniczy 250 osób.
- Progres jest znaczący w stosunku do ubiegłego roku i ciągle są chętni, by w spotkaniach tych uczestniczyć - mówi dyrektor tarnowskiej KANY Grzegorz Sudoł.
Proponowane zajęcia mają różnorodny zakres. - Stawiamy po pierwsze na edukację, a więc organizujemy szkolenia z obsługi komputera, języka obcego, spotkania z różnymi ciekawymi osobami. Druga sprawa to aktywność i w tej dziedzinie organizowane są wycieczki, wyjazdy, zajęcia fizyczne, rehabilitacja, która bardzo znacząco pomaga seniorom. Trzecią jest forma duchowa. W przypadku KANY jest to pomoc i wparcie w codziennym życiu, staramy się organizować także Msze św. raz w miesiącu u sióstr służebniczek - wyjaśnia Grzegorz Sudoł.
To właśnie tu, w tarnowskiej KANIE, istotne jest także to, że wiele z działań realizowanych jest międzypokoleniowo. - Staramy się włączać seniorów w działalność naszych pozostałych placówek prowadzonych dla dzieci i młodzieży, a także motywować dzieci, by pomagały seniorom w realizacji ich potrzeb - dodaje dyrektor KANY.
Kolejne Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej działa w ramach Klubu Seniora „Złoty Wiek w budynku CenterMed przy ul. Pułaskiego 92, gdzie wcześniej mieściła się poradnia pediatryczna. Zrzesza ponad 130 członków. Najstarszy senior ma 92 lata.
Następnie dla osób starszych mieszkających na nowych osiedlach nazywanych potocznie "Falklandami", dostępne jest MCAS Wschód prowadzone przez Stowarzyszenie "Senior Na Czasie" w budynku Gimnazjum nr 4.
W dzielnicy Mościce Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej prowadzi Stowarzyszenie KANON. Zajęcia odbywają się na „MOŚCIE” (dawniej dom katechetyczny) przy ul. Zbylitowskiej 5.