Nowy numer 42/2019 Archiwum

10 lat z Herodami przejdź do galerii

Kolędnicy znad Uszwicy świętowali mały jubileusz. Cieszą się, że mają następców.

W remizie OSP w Uszwi odbyło się wspólne kolędowanie mieszkańców parafii razem z grupą dorosłych kolędników znad Uszwicy, którzy w tym roku obchodzą 10-lecie istnienia.

- Grupa powstała jako odpowiedź na potrzebę wskrzeszenia tradycyjnego kolędowania. Inicjatywę podjęło Centrum Kultury w Gnojniku i tak w Uszwi oraz Zawadzie Uszewskiej udało się stworzyć grupę dorosłych mężczyzn. Są bardzo zaangażowani, niektórzy aż z Austrii przyjeżdżali na próby. Panowie są bardzo kreatywni, choć staramy się oczywiście trzymać tradycyjnego charakteru występów grupy kolędniczej zwanej Herodami. Warto wiedzieć, że grali w takiej grupie tylko mężczyźni. Mieli więcej czasu niż kobiety zapracowane w świąteczny czas, to chodzili od domu do domu z kolędą, historią o Bożym Narodzeniu opowiedzianą z perspektywy króla Heroda - mówi Lucyna Wnęk, instruktor świetlicy w Uszwi i Zawadzie Uszewskiej.

Jednym z najstarszych kolędników jest Jan Kowalczyk. - Działam w grupie od początku. Bardzo lubię życie towarzyskie, lubię być we wspólnocie, działać. Stąd moje zaangażowanie. A pamiętam oczywiście z dzieciństwa, jak po domach chodzili kolędnicy. To był bardzo piękny zwyczaj i dobrze, że u nas jest on wskrzeszony choć w okrojonej formie. Po domach co prawda nie chodzimy, ale występujemy na przeglądzie w Lipnicy Murowanej i często w finale kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej - mówi kolędnik.

Warto podkreślić, że panowie mają swoich następców. - Powstała dziecięca grupa kolędnicza i mam nadzieję, że będzie ona kontynuować piękne tradycje naszych świąt - dodaje pani Lucyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL