Naj, naj, naj... najmniej

ISKK w Polsce opublikował najnowsze badania statystyczne dotyczące praktyk religijnych Polaków. Jak wypadła nasza diecezja?

Najwyższy wskaźnik dominicantes, czyli uczestniczących we Mszy św. niedzielnej, odnotowano w diecezji tarnowskiej (71,7 proc.), rzeszowskiej (64,1 proc.) i przemyskiej (59,8 proc.).

Wskaźnik communicantes, czyli przyjmujących Komunię św., był również najwyższy w diecezji tarnowskiej (27,6 proc.), następnie zamojsko-lubaczowskiej (22,5 proc.) i pelplińskiej (22,1 proc.).

Co ciekawe, z badań wynika, że w diecezjach o najwyższym wskaźniku dominicantes i communicantes proporcjonalnie najwięcej mężczyzn (względem kobiet) uczestniczy we Mszy św. Jednocześnie w diecezjach, w których wskaźnik dominicantes jest najniższy, odsetek kobiet względem mężczyzn uczestniczących we Mszy św. jest najwyższy i przekracza 62 proc. Również w diecezjach o najwyższych wskaźnikach dominicantes i communicantes proporcjonalnie najmniej osób spośród uczestniczących we Mszy św. przystępuje do Komunii św.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy liczby kapłanów. Najwięcej księży jest w diecezji tarnowskiej (1,6 tys.), krakowskiej (1,2 tys.) oraz katowickiej (1,1 tys.).

- Z faktu, że w skali Kościoła w Polsce najwięcej osób przychodzi na Mszę św. niedzielną i najwięcej przystępuje do Komunii św. w naszej diecezji, trzeba się tylko cieszyć. Jednocześnie jest to wyzwanie, jak pomagać tym osobom w pogłębianiu ich więzi z Jezusem poza Eucharystią w ich codziennym życiu. Kolejnym wyzwaniem jest to, by te 70 proc. osób chodzących w niedziele do kościoła zaczęło szukać tych 30 proc. nieobecnych. Mamy ogromną szansę ewangelizacji diecezjan po to, żeby oni ewangelizowali tych, którzy żyją na peryferiach Kościoła. W tym m.in. celu został zwołany V Synod Diecezji Tarnowskiej, który ma wytyczyć duszpasterską drogę naszej diecezji na następne lata - mówi ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..