Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bogu dzięki za wszystkich dobrych ludzi, których spotkałem

Ksiądz prałat Stanisław Gawęda został Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz.

Stosowną uchwałę podjęto podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Radgoszczy. Prawie 98-letni kapłan otrzymał statuetkę od Marka Lupy, wójta gminy Radgoszcz.

W uroczystości uczestniczyli radni gminy i powiatu, ale także m.in. ks. prałat Stanisław Kopeć, który przez 28 lat był proboszczem radgoskiej parafii, także Honorowy Obywatel Gminy Radgoszcz.

- Bogu dzięki za powołanie do kapłaństwa, Bogu dzięki za wszystkich dobrych ludzi, których spotkałem w kolejnych parafiach, a w szczególności tutaj, w Radgoszczy - powiedział ks. prałat Stanisław Gawęda.

- Jestem dumny, że przyczyniłem się do powrotu księdza Stanisława do Radgoszczy - dodał ks. prałat dr Stanisław Kopeć.

Bogata biografia ks. Stanisława Gawędy została odczytana przez Andrzeja Fijała. Następnie radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu kapłanowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Radgoszcz. Uroczystość zakończył wspólny opłatek, poświęcony przez proboszcza ks. Marka Łabuza.

Ks. prałat Stanisław Gawęda niebawem będzie świętował swoje 98. urodziny. Pochodzi z Radgoszczy. W czasie okupacji jako licealista zmuszony przerwać naukę pracował w obozach pracy. Z obozu w Krakowie - Prokocimiu udało mu się zbiec. Wrócił do rodzinnego domu, gdzie pracował na gospodarstwie swoich rodziców.

W tym czasie włączył się do pracy konspiracyjnej w Armii Krajowej. We wrześniu 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie i po czterech i pół latach studiów przyjął święcenia kapłańskie w dniu 6 stycznia 1950 r.

Swoje kapłaństwo realizował, pracując w Trzcianie k. Bochni, w Siedlcach k. Nowego Sącza, w Łękach Górnych, Łukowicy, Złotej, Męcinie k. Limanowej, Mogilnie k. Nowego Sącza, Zaborowiu czy Biskupicach Radłowskich.

W maju 1989 r. przeszedł na emeryturę i odtąd jest rezydentem, ale bardzo czynnie i gorliwie służy Bogu i ludziom w rodzinnej parafii w Radgoszczy. Na wszystkich wikariuszowskich placówkach, katechizował, sprawował opiekę nad ministrantami, kantorami i lektorami.

W uznaniu zasług biskup Wiktor Skworc obdarzył ks. kanonika Stanisława Gawędę godnością Kanonika Honorowego Bocheńskiej Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama