GN 41/2019 Archiwum

Jezus wie lepiej

O godzinie powołania, ofiarowaniu i życiu w zakonie mówi s. Maria Haščákowá, służebniczka dębicka, diecezjalna referentka ds. zakonnych.

Grzegorz Brożek: Niebawem, 2 lutego, obchodzić będziemy kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Po co to robimy?

Siostra Maria Haščákowá: Zapoczątkował to Jan Paweł II. Tak się składa, że jest to święto Ofiarowania Pańskiego. Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko do świątyni, by ofiarować je Bogu. Nasze życie jest też ofiarowaniem. Dlatego wracamy wtedy do korzeni, do tych chwil, kiedy poczuliśmy prawdziwą fascynację Chrystusem, przypominamy sobie początek naszego powołania, odnawiamy śluby zakonne, ofiarowujemy się raz jeszcze Jezusowi na służbę.

Rzeczywiście jest taka chwila, która wszystko zaczyna?

Bóg ma różne drogi, by dotrzeć do człowieka. Święty Jan Ewangelista zapisał, że kiedy za radą Jana Chrzciciela poszedł za Jezusem, „było to około godziny dziesiątej”. Musiał dobrze pamiętać ten moment. W życiu jest różnie. Są siostry, które wskazują dzień pierwszej Komunii św. jako moment decyzji, że dadzą Jezusowi coś najpiękniejszego, ofiarują mu siebie.

Są siostry, które przeżyły nawrócenie. Inne powoli wzrastały w rodzinie, wspólnocie, dojrzewały do decyzji o zakonie, by powiedzieć: „nie wiem czy dam radę, czy wytrwam, ale to pragnienie serca jest tak wielkie, że nie mogę nie pójść za tym głosem”. Mówię o tym, bo wiem, że dziś młodzi mają kłopoty z podejmowaniem życiowych decyzji. Osoby decydujące się na życie zakonne też mają obawy, czy dadzą radę, czy to ich droga, czy może tylko tak się im wydaje. Życie to potem weryfikuje. Szukają światła i mocy na modlitwie. Przychodzi z pomocą wspólnota, kierownik duchowy, spowiednik czy dobra lektura. We wspólnocie spotykają się różne osobowości, ale doświadczenie bliskości Jezusa buduje jedność w różnorodności.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL