Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nasz biskup kielecki trafił na okładki panamskiego pisma

Jego zdjęcie z rabinem ilustruje katolicko-żydowską współpracę, która sięga dalej niż ŚDM.

Zdjęcie pochodzącego ze Szczurowej w diecezji tarnowskiej biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego znalazło się na okładce panamskiego dziennika "La Prensa" i wydaniu internetowym pisma (TUTAJ).

Fotografia przedstawia biskupa przemawiającego do pielgrzymów z Polski podczas przyjęcia wydanego dla nich w synagodze Kol Szearit Israel w dzielnicy Costa del Este w Panamie. Obok niego stoi miejscowy rabin Gustavo Kraselnik.

Rabin włączył się w przyjęcie pielgrzymów w czasie ŚDM, w rezultacie czego wspólnota żydowska gości w swoim budynku 49 Polaków. Rabin mówi dziennikowi "La Prensa", że taka współpraca jest owocem dialogu katolicko-żydowskiego, podjętego w połowie XX wieku. Umożliwiła ona serdeczne i pełne szacunku relacje, dzięki którym „uczymy się, że pomimo dzielących nas różnic, możemy współdziałać z korzyścią dla wspólnego społeczeństwa i wartości, które podzielamy”.

Te słowa niezwykle celnie korespondują z tym, o czym mówił papież Franciszek wczoraj do młodych w Panamie, nawiązując do słów Benedykta XVI z 2006 roku, że "prawdziwa miłość nie znosi słusznych różnic, ale łączy je harmonijnie w wyższą jedność".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama