W dniu zakończenia ŚDM w Panamie bp Salaterski bierzmował młodych w Obidzy i poświęcił nowe witraże w kościele.
W Obidzy, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odbyła się podwójna uroczystość. Podczas Mszy św. bp Stanisław Salaterski bierzmował ponad 40 młodych osób z klasy VIII i III gminazjum. Biskup poświęcił także w czasie Eucharystii nowe witraże w świątyni.
- Jezus powierzył Ewangelię ludziom, aby ją przekazywali. Do tej sztafety pokoleń zostaliście zaproszeni, drodzy młodzi, w chwili chrztu świętego, a dzisiaj w szczególny sposób przez sakrament bierzmowania. Od dzisiaj macie być świadkami Jezusa i zwiastunami Jego Ewangelii poprzez waszą codzienną modlitwę, życie w łasce uświęcającej, wierność Bożym przykazaniom, posłuszeństwo Duchowi Świętemu, a także przez miłość względem bliźnich. Żyjcie tak, abyście trafili na witraże, jak święci, którzy zostali wyobrażeni w oknach waszego kościoła. Niech wasze życie od dzisiaj będzie jak witraż, to znaczy przezroczyste, aby Boża łaska mogła przeświecać przez wasze słowa, myśli i czyny - mówił w homilii do młodych bp Stanisław.
Młodzi w czasie Mszy św. przypomnieli o trwających jeszcze Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. A jedna z bierzmowanych - Iza wzięła sobie za patronkę św. Różę z Limy, jedną z patronek ŚDM Panama 2019.
- Dla mnie bierzmowanie to przyjęcie daru Ducha Świętego i Jego łask. To jeszcze mocniejsze, głębsze włączenie w Kościół i przybliżenie do Jezusa. Cieszę się, że przyjęłam bierzmowanie w środowisku wiary, jaką jest moja parafia, moja rodzina. To umacnia, pomaga samemu wierzyć i postępować według wiary - mówi dziewczyna.
Bp Stanisław Salaterski poświęca witraże
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Nowe witraże, które zostały poświęcone podczas Eucharystii, nawiązują do historii zbawienia, a zwłaszcza tych momentów, w których Bóg objawił się jako Trójjedyny. - Mamy więc sceny zwiastowania, chrztu Pana Jezusa w Jordanie, przemienienia na górze Tabor. W prezbiterium jest scena ukrzyżowania, a następnie zmartwychwstania, zesłania Ducha Świętego oraz wniebowzięcia Matki Bożej. Ponadto są witraże przedstawiające świętych. Na chórze św. Cecylia, po prawej św. s. Faustyna i bł. Karolina, a po lewej św. Stanisław Papczyński i św. Jan Paweł II. Witraże zostały wykonane przez Piotra Ostrowskiego z pracowni Żeleński z Krakowa. Mogliśmy je dość szybko wykonać i zamontować dzięki ofiarności parafian - podkreśla ks. proboszcz Jan Gwóźdź.