Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nie żyje Bronisław Wiatr

Internowany działacz "Solidarności". Odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bronisław Wiatr pochodził z Chorążca koło Dąbrowy Tarnowskiej. W listopadzie skończył 90 lat. Z wykształcenia był prawnikiem, z zamiłowania - społecznikiem, przewodnikiem turystycznym i fotografem.

Od 1958 roku pracował w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, następnie kierował Wydziałem Budżetowo-Gospodarczym. Po reformie administracyjnej w 1975 roku znalazł zatrudnienie w tarnowskim Urzędzie Wojewódzkim. W 1981 r. założył Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność”, za co wyrzucono go z pracy. Był przesłuchiwany i SB poddała niejeden raz rewizji jego dom.

Od 1982 roku pracował w tarnowskim oddziale firmy Igloopol. Działał nadal w konspiracyjnych strukturach „Solidarności”. W lutym 1984 roku został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Przetrzymywano go w więzieniach w Rzeszowie i Krakowie. Na wolność wyszedł dzięki osobistemu poręczeniu ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Jego żona Barbara Wiatr kiedyś z niezwykłą wdzięcznością wobec biskupa, a także księży Edwarda Łomnickiego i Michała Bednarza, którzy pomagali internowanym, wspominała ten czas. To oni zorganizowali wówczas poradę u prawnika i pomogli finansowo. - Chyba najważniejsze były rozmowy z księżmi. Przekazywali nam słowa pocieszenia, dawali siłę, żeby wszystko przetrwać - uważała pani Barbara. Zmarła we wrześniu minionego roku.

Nie żyje Bronisław Wiatr   Z żoną Barbarą Beata Malec-Suwara /Foto Gość W 1989 roku Bronisław Wiatr działał w tarnowskim Komitecie Obywatelskim oraz Klubie Inteligencji Katolickiej. W 1994 roku został radnym miasta Tarnowa i przewodniczącym Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. Był także radnym Sejmiku Wojewódzkiego.

Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, za Zasługi dla Turystyki, za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, a także Zasłużonego dla Województwa Tarnowskiego pan Bronisław zmarł 26 stycznia w wieku 90 lat.

Pogrzeb Bronisława Wiatra odbędzie się w czwartek 31 stycznia. Po Mszy żałobnej, która zostanie odprawiona w kościele Matki Bożej Szkaplerznej na Burku, ciało zmarłego zostanie złożone w rodzinnym grobowcu na Starym Cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL