Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jan Paweł II odwiedzi blisko 200 parafii

Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał relikwie świętego papieża Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej na czele z jej asystentem ks. Janem Bartoszkiem i prezesem Robertem Rybakiem wzięli udział w spotkaniu z kard. Stanisławem Dziwiszem. Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II przekazał im jego relikwie.

Jak informuje ks. Jan Bartoszek, relikwie wraz z obrazem świętego papieża Polaka, który jest patronem AK w Polsce, będą peregrynować po blisko 200 parafiach diecezji tarnowskiej, w których są oddziały AK. Będzie to swego rodzaju pielgrzymka po 20 latach.

- Peregrynacja rozpocznie się 18 maja 2019 w Starym Sączu, gdzie członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej spotkają się z okazji 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do diecezji tarnowskiej i 99. rocznicy urodzin papieża Polaka. Nawiedzenie relikwii potrwa do 18 maja 2020 roku. Stanie się ono okazją do propagowania nauczania Jana Pawła II i będzie duchowym przygotowaniem do jubileuszu 25. rocznicy reaktywacji Akcji Katolickiej - tłumaczy ks. Jan Bartoszek.

Zadowolenia z tej inicjatywy nie krył kard. Stanisław Dziwisz podczas przekazania relikwii świętego papieża Polaka.

- Cieszę się, że pragnęliście mieć Jana Pawła II w tych relikwiach, które mają pielgrzymować po diecezji tarnowskiej. Jestem przekonany, że będzie ono owocne dla tych parafii i miejsc, gdzie Akcja Katolicka działa - mówił kardynał.

Przywołał słowa kard. Franciszka Macharskiego, wypowiedziane podczas Synodu Biskupów w Rzymie, że działalność stowarzyszeń i ruchów takich jak Akcja Katolicka potrzebne jest nie tylko świeckim, ale i kapłanom. - Przynależność do nich sprawia, że kapłan jest bardziej zmotywowany, bardziej zaangażowany i chętniej porywa ludzi do tego samego - zauważył kard. Dziwisz, przekonany, że peregrynacja relikwii Jana Pawła II po diecezji wpłynie na jeszcze większe zdynamizowanie działań Akcji Katolickiej, a tym samym owocną pracę duszpasterską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama