Bp Andrzej Jeż w Bochni: Bez zanurzenia w Źródle, nawet gdybyśmy byli Billami Gatesami i mieli największe stacje telewizyjne, nie zewangelizujemy świata.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż 20 lutego wygłosił konferencję podczas otwartego wieczoru modlitwy prowadzonego przez wspólnotę Strumienie Wody Żywej w kościele szkolnym w Bochni. Wieczory te połączone z modlitwą do Ducha Świętego, świadectwami i adoracją Najświętszego Sakramentu odbywają się w Bochni co miesiąc.
- Musimy dzisiaj wszyscy biec do początku. Potrzebujemy szukać źródła budowania jedności, potrzebujemy odnowienia ludzkiej miłości - mówił bp Andrzej Jeż, zauważając, że żyjemy w cywilizacji samotności i kulturze rozbicia wewnętrznego.
Wskazywał na Trójcę Przenajświętszą jako wzór miłości i jedności dla nas. Mówił, że nadchodzą czasy, kiedy w ludziach obudzi się na nowo potrzeba duchowości, ale i o tym, że jeżeli nie zanurzymy się w Bogu, nasze świadectwo wobec poszukujących będzie puste i płytkie. Bez zanurzenia się w Źródle, w Bogu, w Trójcy Przenajświętszej, nie zewangelizujemy świata, nawet gdybyśmy byli Billami Gatesami i mieli największe stacje telewizyjne.
- My to Źródło mamy w sobie, mamy dar nieśmiertelnej duszy. Tajemnica Trójcy Przenajświętszej jest w nas, jesteśmy Jej świątynią - przekonywał biskup, tłumacząc, że życie codzienne, jego zewnętrzność, pośpiech, chaos, bycie w tych trybach potężnej maszyny, powoduje, że tak trudno przebić się nam do tego źródła.
- Dlatego cieszę się, że mamy to miejsce, że jest ta adoracja, że podejmujecie życie modlitewne bardziej zaangażowane, że zaczynacie odczuwać, że docieracie do źródła, że Bóg nie jest już poza nami, ale jest odkrywany w nas - mówił biskup do obecnych na otwartym wieczorze modlitwy.
Bardzo mnie raduje fakt, że to, co się dzieje tutaj, to bycie w źródle, skutkuje w działaniu na zewnątrz, w głoszeniu Ewangelii w swoich środowiskach, w swoich miejscach pracy, rodzinach. Tego potrzebuje nasze miasto, nasza diecezja, nasz kraj, cały świat - mówił biskup Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Bardzo mnie raduje fakt, że to, co się dzieje tutaj, to bycie w źródle, skutkuje w działaniu na zewnątrz, w głoszeniu Ewangelii w swoich środowiskach, w swoich miejscach pracy, rodzinach. Tego potrzebuje nasze miasto, nasza diecezja, nasz kraj, cały świat. Nasze odnowienie wewnętrzne wpływa na odnowienie świata, który nas otacza - dodał, tłumacząc, jak ważne dziś jest świadectwo osób świeckich.
Biskup wyjaśniał, czym jest kenoza Ducha Świętego w Kościele, przeciwstawiając ją współpracy z Bogiem, z natchnieniami Ducha Świętego, dzięki którym dobro dzieje się w nas. Nazwał Ducha Świętego artystą, który odtwarza Boży obraz w nas.
- Życzę wam i sobie, żebyśmy tych wszystkich darów Ducha Świętego nie zmarnowali w swoim życiu, w codziennym byciu dla Boga i drugiego człowieka. Napełnieni Jego mocą na wzór Najświętszej Maryi Panny, sięgając źródła miłości trynitarnej, która odbudowuje naszą miłość i buduje jedność między nami, bądźmy głosicielami Jezusa Chrystusa mocą Ducha Świętego we współczesnym świecie - apelował biskup.
Otwarty wieczór modlitwy poprowadzili Maciej Tabor i Łukasz Samek z wspólnoty Strumienie Wody Żywej Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas wieczoru modlitwy swoim świadectwem dzielili się uczestnicy Kursu Alpha, jaki wspólnota prowadziła dwukrotnie w wiśnickim więzieniu. Renata opowiadała o ludzkiej niemocy i bezradności, w której ujawniała się Boża moc. Doświadczenie nawrócenia wśród więźniów potrzebne było i im. Potwierdzali to Helena i Andrzej, którzy dziękowali za to, że mogli być w więzieniu, otrzymali tam więcej, niż mogli więźniom dać. Zobaczyli, jak działa Bóg.
Już w środę 27 lutego o godz. 19 wspólnota Strumienie Wody Żywej zaprasza na Eucharystię, a po niej na wikarówkę o godz. 20 na otwarte spotkanie z Krzysztofem Kurkiem, nawróconym byłym więźniem. Z kolei 20 marca o godz. 19 czujcie się zaproszeni na kolejny otwarty wieczór modlitwy "Strumienie #34". Natomiast 18 marca wspólnota rusza z piątą edycją Kursu Alpha. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej Alpha Bochnia.
Strumienie Wody Żywej przygotowały także propozycję otwartych spotkań dla młodych - Ogień w Mieście. Terminy najbliższych spotkań to 22 luty, 2 marca, 8 marca i 15 marca o godz. 19 przy ul. Czackiego 3 w Bochni. Więcej informacji na profilu FB Ogień w Mieście.
O Strumieniach Wody Żywej przeczytaj również w artykule "Najpierw głód, potem pragnienie".