W Zabrzeży spotkała się młodzież z parafii dekanatu łąckiego, by zastanowić się nad treścią dni, które miesiąc temu zakończyły się w Panamie.
Światowe Dni Młodzieży są nie tylko wydarzeniem, ale i programem. - Biskup zachęcał, by po Panamie wracać w parafiach, dekanatach do tego, co wydarzyło się tam, wiele tysięcy kilometrów od Polski. Papież Franciszek mówił do młodych w sposób prosty, komunikatywny, aktualny i tym większa szansa, że te słowa padną na żyzny grunt, bo przed Panamą były też materiały formacyjne, które przygotowywały młodzież, również tę, która nie poleci na spotkanie, do przeżycia tych dni - mówi ks. Robert Maślak z Czarnego Potoku, dekanalny duszpasterz młodych. Tym łatwiej młodym zrozumieć, że Panama to także program, bo - jak mówi ks. Robert - młodzi, z którymi księża pracują w parafiach, mają większe lub mniejsze doświadczenie ŚDM w Krakowie.
Świadectwem uczestniczki ŚDM podzieliła się Dominika Dziedzic z Czarnego Potoku Grzegorz Brożek /Foto Gość W gościnnych progach kościoła w Zabrzeży młodzież, której na spotkaniu zjawiło się całkiem niemało (w tym m.in. 60-osobowa grupa z Jazowska), uczestniczyła najpierw w Mszy św. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin tarnowskiej kurii, uczestnik ŚDM w Panamie. - Dziś w Ewangelii pada ważne pytanie dotyczące tego, za kogo ludzie uważają Jezusa. Odpowiedź to fundamentalna sprawa. Jest tu jeszcze jeden kontekst, bo Jezus pyta, za kogo uważają go ludzie. Jednak by odpowiedzieć na to pytanie dziś, trzeba by zapytać o to Kasi, Tomka, Jarka czy Agnieszki. W tym kryje się jeszcze jedno pytanie: czy ty rozmawiasz o Jezusie ze swoimi kolegami, koleżankami? - pytał kaznodzieja.
Kaznodzieja mówił, że może jednym z walorów spotkania w Panamie było to, że ludzie nawzajem świadczyli wobec siebie o Chrystusie. Podobnie walorem Panamy w Zabrzeży jest to, że spotkanie uczniów pozwala na to, by się ośmielić, przestać wstydzić, zdobyć na odwagę i powiedzieć, za kogo uważasz Jezusa.
Po Mszy św. świadectwo uczestniczki wygłosiła, okraszając to pokazem zdjęć z ŚDM w Panamie, Dominika Dziedzic z Czarnego Potoku, która pojechała z grupą krakowską z Trzebini. Po świadectwie miejscowa młodzież zaprezentowała montaż o swojej krajance bł. s. Celestynie Faron, a na zakończenie spotkania odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.