Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nowy Sącz: Nagroda ks. Kumora przyznana! przejdź do galerii

Jerzy Giza został Sądeckim Autorem, a dr hab. Marcin S. Przybyła otrzymał statuetkę za najlepszą książkę o Sądecczyźnie.

W Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu odbyła się 23 lutego uroczysta gala wręczenia Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie”.

Do konkursu w kategorii „Sądecki Autor” zostało zgłoszonych 10 osób. - To ludzie pracujący naukowo, pisarze, poeci, pasjonaci zajmujący się dziejami swoich rodzinnych stron, ale i fotografowie, wszystkich łączy miłość do swojej małej ojczyzny, troska, by jej historia i kultura była zachowana i przekazywana następnym pokoleniom - mówi Mariola Berdychowska, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora.

O nagrodę w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” rywalizowało 26 publikacji.  To rekordowa w historii konkursu liczba zgłoszonych książek - podkreśla Mariola Berdychowska. Gros publikacji to książki historyczne. - Jedne bardzo wnikliwie, naukowo opisują naszą historię, inne popularyzują dzieje Sądecczyzny. Bardzo wiele publikacji ma związek z 100-leciem niepodległości. Są też powieści, tomik i antologia wierszy, albumy - dodaje przewodnicząca kapituły.

Podczas gali ogłoszono, że nagrodę w kategorii „Sądecki Autor” otrzymuje Jerzy Giza. - Za całokształt pracy przybliżającej historię Sądecczyzny ostatniego wieku, ukazującą jej patriotyczny nerw, miłość do ojczyzny - tłumaczy Mariola Berdychowska. Jerzy Giza jest już laureatem Nagrody im. ks. Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Ostatnio przygotował pozycję „Legioniści z nowosądeckich gimnazjów czasu Wielkiej Wojny 1914 - 1918”. - Jestem świadkiem historii pisanej przez pięknych, szlachetnych ludzi, którzy nie wahali się oddać życia za swoją ojczyznę. Jesteśmy winni im pamięć, ale i zobowiązani także do tego, by kontynuować szlachetne tradycje, a miłość od ojczyzny przekazywać następnym pokoleniom - mówił Jerzy Giza.

Z kolei nagrodę w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” otrzymał dr hab. Marek S. Przybyła za publikację „Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny”. - To wyjątkowa książka, ponieważ zmienia naszą dotychczasową wiedzę o przeszłości naszego regionu, ale także otwiera nas na przyszłość, pomaga snuć wizje rozwoju Sądeczyzny i jej promocji w świecie - tłumaczy werdykt kapituły Mariola Berdychowska.

Książka Przybyły traktuje o wynikach wykopalisk archeologicznych na Górze Zyndrama w Maszkowicach, gdzie odnaleziono kamienny mur i pozostałości osady z 1700 roku przed Chr. Osadę zbudowali i zamieszkiwali ludzie mający korzenie w kulturze achajskiej, stąd ruiny na Górze Zyndrama bywają nazywane Mykenami Północy. - Wykopaliska na tej górze były prowadzone już od dawna. Książka pokazuje proces dochodzenia do prawdy, próbę opisu pochodzenia i życia mieszkańców osady. Choć nie byli naszymi przodkami, współtworzyli dzieje tej ziemi - mówił Marek Przybyła przyjmując nagrodę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy