GN 3/2021 Archiwum

Tu Go jeszcze nie ma

Z krzyża – męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa – siłę i moc czerpie cała liturgia Mszy św., która w poszczególnych krokach prowadzi nas na szczyt. Gotowi na przyjście Jezusa?

Przez sześć niedziel Wielkiego Postu razem z ks. Andrzejem Dudkiem, liturgistą i prorektorem tarnowskiego seminarium, będziemy odkrywać duchową głębię Mszy św. Jest to odpowiedź na synodalne postulaty wiernych diecezji tarnowskiej o to, by tłumaczyć, czym jest Eucharystia. A zatem wyruszamy w drogę.

Eucharystia to kroczenie

Wielki Post zachęca, by spojrzeć na Mszę św. z perspektywy rozważania męki Pana Jezusa. Ofiara jest jednym z jej aspektów. Łączy się ze śmiercią, męką, a później także zmartwychwstaniem Jezusa, a ono z kolei sprawia, że Eucharystia, w której uczestniczymy, ma moc, przynosi nam życie wieczne, odkupienie i zbawienie. Patrzenie (!) na Mszę św. jedynie przez to, co zewnętrzne – czytane teksty czy modlitwy – sprawi, że będziemy w niej tylko widzami czy statystami. A nie do teatru przecież przyszliśmy. W Mszę św. trzeba wejść. – Ma ona swoją dynamikę. Składają się na nią elementy związane z przechodzeniem, dziś mało widoczne ze względu na to, jak ukształtowana jest przestrzeń liturgiczna. Jeśli jednak chcemy w pełni przeżyć Mszę św., wejść w jej duchowość, musimy te kroki poznać i pójść nimi razem z Panem Jezusem. One przygotowują nas do najważniejszego momentu Mszy św., pozwalają wejść niejako na szczyt – mówi ks. Andrzej Dudek.

Wydarzenie, które trwa

Pierwszym ważnym elementem Mszy św. jest już samo przyjście do kościoła. Do zorientowanych kościołów wchodzi się od zachodu na wschód, gdzie ulokowane jest prezbiterium. Nie bez przyczyny. Wschodzące Słońce to Jezus, który „nawiedzi nas z wysoka, by oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają” (Kantyk Zachariasza). To kolejny powód, dla którego patrzenie (!) na liturgię jako swego rodzaju celebrację jest ograniczające. Eucharystia to wydarzenie zbawcze, które zaczęło się 2 tys. lat temu męką Pana Jezusa i trwa nadal. Wchodząc do kościoła, nie możemy myśleć o tym, że kiedyś tam Pan Jezus niósł krzyż i umarł na Golgocie. Musimy pamiętać o tym, że Pan Jezus nieustannie umiera za nas. To wydarzenie trwa nadal i liturgia ma pomóc nam to zrozumieć. – Aby jednak wejść w to wydarzenie, musimy pamiętać, że liturgia, w której uczestniczymy tu i teraz, to próba wejścia w liturgię, która jest nieustannie sprawowana w niebie, gdzie przebywa Chrystus, są święci i aniołowie. Msza św. jest takim momentem, kiedy Chrystus schodzi do nas z nieba, z tronu niebieskiego, żeby nam uświadomić, że jest z nami. I właśnie o tym, że Jezus przychodzi do nas, najczęściej zapominamy, bo wydaje się nam, że to tylko my idziemy do Chrystusa, my idziemy do kościoła. Takie myślenie już w punkcie wyjścia jest zamknięciem się na dokonanie przez Boga w nas tej przemiany, jaka podczas Mszy św. ma nastąpić – tłumaczy liturgista.

Szukanie Jezusa

Wymownym znakiem zapowiadającym przyjście Chrystusa jest procesja na wejście, a więc dojście księdza z ministrantami do ołtarza. – Kiedy jest ono uroczyste, co zdarza się niestety bardzo rzadko, na początku niesione są kadzidło, krzyż, świece i ewangeliarz. Ewangeliarz i krzyż to symbole Jezusa Chrystusa. To kroczenie za krzyżem asysty liturgicznej wraz z kapłanem i niejako wiernymi oznacza, że pragniemy przez udział w tej liturgii podążać za Jezusem i wiernie realizować to, co On nam przekazuje, że jest naszym pasterzem i przewodnikiem – tłumaczy ks. Andrzej Dudek. Ewangeliarz, który w procesji lektor, diakon lub kapłan niesie w górze i kładzie go na ołtarzu, zapowiada przyjście Chrystusa z nieba na tę Mszę św. i to, że za chwilę na tym ołtarzu będziemy Go mogli odnaleźć. To dopiero zapowiedź szukania Jezusa w czasie Mszy św. w różnych miejscach. Zanim Go znajdziemy, czeka nas wiele innych kroków, które musimy zrobić, aby Go spotkać i dotknąć. Ołtarz z kolei, przy którym się gromadzimy, to nie tylko stół, ale symbol pustego grobu zmartwychwstania. Jezusa jeszcze tu nie ma, ale przyjdzie, tylko na chwilę, i na ten moment musimy się przygotować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama