Nowy numer 46/2019 Archiwum

Jadowniki: Tydzień z wyklętymi przejdź do galerii

"Lecz przysięgaliśmy na orła i na Krzyż, na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy..." - o postawie żołnierzy antykomunistycznego podziemia przypomniano podczas uroczystej wieczornicy.

Patriotyczna wieczornica, która odbyła się 10 marca w Jadownikach k. Brzeska, była zwieńczeniem tygodniowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczętych 3 marca biegiem „Tropem Wilczym”. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi na masz przez poczet flagowy harcerzy Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego. Po odśpiewaniu hymnu, w asyście pocztów sztandarowych Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” z Brzeska i Szczepu Czarnego z Jadownik, kwiaty pod pomnikiem na skwerze pamięci im. rtm. Witolda Pileckiego złożyli prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, komendant Jednostki Strzeleckiej Mirosław Król, przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzesku Maria Kądziołka, zastępca starosty brzeskiego Maciej Podobiński, członkowie Rady Sołeckiej Jadownik Jadwiga Dadej, Michał Krzywda i Wiesław Piasecki. W imieniu komitetu terenowego PiS kwiaty złożyli pełnomocnik komitetu Jarosław Sorys wraz małżonką, Justyna Wójtowicz-Woda, Sławomir Pater i Łukasz Przybyło. Znicz pod pomnikiem w imieniu grupy ŻN Niepokorni, Wyklęci - Pamiętamy złożyła Barbara Górczewska.

Kontynuacją uroczystości był wykład prof. Włodzimierza Bernackiego „Dlaczego wyklęci?”. Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Jadownikach przedstawiła montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Szydłowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama