Nowy numer 09/2020 Archiwum

Ks. Artur Zaucha: Możecie jeść skwarki. Usłyszałem śmiech w kościele.

- Wielki Post na Ukrainie wygląda zupełnie inaczej niż u nas - tłumaczy tarnowski kapłan.

Przez lata nieobecności Kościoła katolickiego na Ukrainie wierni przeżywali Wielki Post podobnie jak grekokatolicy i prawosławni.

- Najbardziej widać to u osób z najstarszego pokolenia, mających polskie korzenie. W Wielkim Poście nie jedzą mięsa i powstrzymują się od pokarmów pochodzenia odzwierzęcego. Z diety wypada więc mleko, masło, ser. Tłuszcz tylko roślinny. I obowiązkowo zero alkoholu. Nie składa się więc specjalnych przyrzeczeń abstynenckich jak w Polsce. Ponadto zamierają dyskoteki i obowiązkowo nie urządza się hucznych zabaw - mówi tarnowski kapłan, który na co dzień jest proboszczem w Obertynie.

Ks. Zaucha wspomina, jak na początku swojej pracy na Ukrainie, chciał podać złagodzone przepisy dotyczące postu, które znalazł w starym modlitewniku. - Kiedy zacząłem mówić, że skwarki nie łamią postu, usłyszałem śmiech w kościele. Ludzie byli przyzwyczajeni do surowszego przeżywania Wielkiego Postu, dlatego nie przypominam już o tych skwarkach - uśmiecha się duszpasterz.

Warto dodać, że w kościołach odprawia się, podobnie jak w Polsce, wielkopostne nabożeństwa. - Mamy Drogę Krzyżową, którą prowadzą parafianie. W niedzielę śpiewamy „Gorzkie Żale” - dodaje ks. Zaucha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama