Nowy numer 22/2023 Archiwum

W Tyliczu zagościł duch Panamy przejdź do galerii

W piątkowy wieczór 15 marca w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych i Opiekunki Rodzin zgromadziła się młodzież z parafii dekanatu Krynica-Zdrój na kolejnym dekanalnym spotkaniu młodzieży.

Tym razem głównym motywem przewodnim spotkania były Światowe Dni Młodzieży, które na początku stycznia odbyły się w Panamie z ojcem świętym Franciszkiem.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży z Panamy. Kolejnym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył dekanalny opiekun młodzieży ks. Andrzej Basiaga wraz z kapłanami z poszczególnych parafii dekanatu. Oprawę liturgiczną przygotował dekanalny zespół liturgiczny, a oprawę muzyczną dekanalny zespół muzyczny złożony z młodzieży całego dekanatu.

Gościem specjalnym spotkania był Darek Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers, który podzielił się swoimi refleksjami ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Podkreślił, że temat panamskich dni młodych „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” nie był łatwy. - Dziś słowo „służba” nie jest modne, dla niektórych staroświeckie, nieaktualne. Ale to słowo powinno być podstawą życia chrześcijanina, który jest ojcem, matką, dzieckiem - podkreślał Darek. Muzyk pytał zgromadzoną młodzież: „A wy, drodzy młodzi, lubicie służyć?”, „Jak u Was, jest ze służbą?”

W dalszej części spotkania zwrócił uwagę, że problem ze „służbą” wynika z grzechu pierworodnego. - Jednak grzech może być pokonany, dokonał tego Jezus, który ustanowił sakrament pokuty i pojednania - przypominał muzyk. Zebrani w tylickim sanktuarium mogli również usłyszeć, w jaki sposób Chrystus zmienił jego życie i jak nadal zmienia. Nie zabrakło wspomnień z Aleppo, z Afryki, a także z wolontariatu, do którego również zachęcał młodzież.

Na spotkaniu nie zabrakło także muzyki. W trakcie swojego świadectwa Darek Malejonek wraz z Adamem Mościckim, również członkiem Zespołu Maleo Reggae Rockers, zagrali i zaśpiewali kilka piosenek, które tematycznie powiązane były z poruszanymi treściami. Młodzi mogli aktywnie przeżyć ten czas ucząc się nowych piosenek zespołu.

Z racji na wielkopostny charakter tego wydarzenia po spotkaniu z Darkiem Malejonkiem odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które przygotowała i poprowadziła młodzież z grupy apostolskiej parafii Tylicz. Nie zabrakło w niej fragmentów przemówień papieża Franciszka z Panamy i odniesień do codziennego życia. Młodzi pytali swoich rówieśników: „Jakim jestem chrześcijaninem?”, „Jak wyglądała moja dzisiejsza poranna modlitwa?”. Ważne pytania zadawali także rodzicom i starszym, którzy zgromadzili się na wieczornym nabożeństwie drogi krzyżowej: „Jakie podstawy dajesz młodym, by budowali swoją osobowość, jakie dajesz im korzenie?”. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast