Nowy numer 2/2021 Archiwum

Niedziela "Ad Gentes". Dzień szczególnej pamięci o misjonarzach

Dziś dzień postu, modlitwy i solidarności z misjonarzami. 17 proc. fideidonistów polskich pochodzi z diecezji tarnowskiej.

Niedziela "Ad Gentes" to dzień szczególnej pamięci o misjonarzach i misjonarkach polskich. W tym roku towarzyszy jej hasło „Misjonarze mocą Ducha”. W niedzielę 17 marca we wszystkich wspólnotach parafialnych modlimy się za misjonarzy i prowadzona jest zbiórka do puszek na cele misyjne.

Obecnie w ramach Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej (DMDT) pracuje 55 księży misjonarzy: w Afryce 20 (Czad – 3, Rep. Konga – 5, Rep. Środkowoafrykańska – 12), w Ameryce Łacińskiej 29 (Argentyna – 3, Boliwia – 5, Brazylia – 8, Ekwador – 1, Kuba – 1, Peru – 11), w Azji 6 (Kazachstan). Stanowią oni 17 proc. fideidonistów polskich.

W Kamerunie posługuje pani Ewa Gawin, gdzie w Bertoua wybudowała dzięki kolędnikom misyjnym szkołę dla dzieci głuchoniemych i niepełnosprawnych fizycznie. W roku akademickim 2018/2019 w CeFoM w Warszawie przygotowuje się dwóch księży do pracy w  Ameryce Południowej i Afryce.

Wg statystyki podanej przez Komisję Misyjną, wszystkich misjonarzy polskich jest 2004. Z diecezji tarnowskiej oprócz misjonarzy diecezjalnych pochodzi około 200 misjonarek i misjonarzy zakonnych.

Zachęcamy do włączenia się w ogólnopolską akcję "Misjonarz na Post". Polega ona na duchowym wsparciu misjonarzy w Wielkim Poście przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia. Włączyło się w nią już ponad 17 tys. osób. Wystarczy jedynie wypełnić krótki formularz, który znajdziecie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama