Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Blisko 1600 stron historii najstarszej sądeckiej parafii

W ratuszu w Nowym Sączu 27 marca odbyła się promocja dwutomowej publikacji o biegonickiej parafii.

Autorem wielkiej monografii o parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu - Biegonicach jest historyk z Tarnowa dr Marek Smoła. W dwutomowej publikacji liczącej 1592 strony zamieszono ponad 400 fotografii, wiele z nich bardzo cennych także dla historii Nowego i Starego Sącza. Są wśród nich m.in. ryciny Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, które stanowią doskonałą ilustrację opisywanych miejsc, ludzi i czasów.

Promocja książki o najstarszej sądeckiej parafii, która w tym roku obchodzi swój jubileusz 750-lecia istnienia, odbyła się w środę 27 marca w miejskim ratuszu z udziałem autora publikacji i proboszcza biegonickiej parafii ks. Piotra Lisowskiego.

Monografia powstawała 4 lata. Zawarte w niej informacje obejmują swoim zasięgiem dzieje Biegonic od ich historycznie potwierdzonego początku (w1269 roku), aż po czasy współczesne. Wszystkie informacje znajdują potwierdzenie w licznych dokumentach, zarówno parafialnych, jak i tych znajdujących się w archiwach starosądeckiego klasztoru Klarysek, kurii diecezjalnych w Krakowie i Tarnowie oraz Państwowym Archiwum we Lwowie.

To rzetelna praca, z której wyłania się także wiele pięknych postaci związanych z parafią i wzruszających historii. Jedną z nich jest Msza św. prymicyjna księdza rodaka o 2 w nocy w zamkniętym kościele z udziałem jedynie rodziców i proboszcza. To czas II wojny światowej. Kapłan poszukiwany przez Gestapo pieszo, lasami przybył z Krakowa do Biegonic, by w swoim rodzinnym kościele odprawić pierwszą Mszę w życiu. Mogła być też jego ostatnią.

W monografii opisana jest także m.in. postać biegonickiego organisty, uhonorowanego przez papieża Jana XXIII Orderem Świętego Sylwestra za 65-letnią posługę organistowską dla parafii. Czyż to nie ewenement na skalę diecezji czy nawet Polski?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy