Nowy numer 17/2024 Archiwum

EDK: Moc w słabości się doskonali

Na terenie diecezji tarnowskiej wyznaczonych zostało już blisko 90 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Większość uczestników wyruszy na trasy EDK 12 kwietnia, ale wśród nich są też takie, które zostały zaplanowane na 5 kwietnia, jak chociażby z Mielca. Stąd wyznaczonych zostało aż 17 tras EDK.

11 tras EDK wyznaczono z Nowego Sącza, a dwie z nich z Biegonic utworzono w związku z jubileuszem 750-lecia miejscowej parafii.

Mszy św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Tarnowa w kościele Misjonarzy 12 kwietnia o godz. 20 przewodniczył będzie bp Stanisław Salaterski. Sam także wybiera się, by wyruszyć w jedną z 8 zaplanowanych stąd tras.

EDK: Moc w słabości się doskonali   W ubiegłym roku Mszy św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Tarnowa w kościele Misjonarzy przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Po kilka tras wyznaczyła także Bochnia, Brzesko, Dębno, Grybów, Jasień, Krynica-Zdrój, Limanowa i Tymowa. Dwie trasy EDK ma Ochotnica Dolna, Rytro, Szczucin, Dębica-Latoszyn i Ropczyce. Pierwszy raz Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Dobrej, Łącka, Muszyny, Niecieczy, Podłopienia czy Woli Piskulinej.

Jak mówi Piotr Sarlej ze Szczepanowa, skąd także wyznaczono jedną z tras, był już na wielu Ekstremalnych Drogach Krzyżowych. - Każda jest wyjątkowa, każda ułożyła się inaczej niż planowałem, każda przyniosła owoc większy od planowanego. Zawsze przekonywałem się, że przy współpracy z łaską mogę więcej niż sądziłem, że pokładając ufność w Bogu można być pewnym zwycięstwa - dodaje.

- W tym roku na trasie Matki Bożej Anielskiej, która wyruszy ze Szczepanowa, towarzyszył mi będzie - jak też innym uczestnikom tej trasy - św. Stanisław BM prowadząc na spotkanie św. Franciszka w Zakliczynie, w kościele oo. Franciszkanów. Rozważanie Męki Chrystusa w towarzystwie świętych przynosi niesamowite efekty. Wiem z doświadczenia, że są to chwile, w których fakt świętych obcowania jest wyczuwalny wyjątkowo mocno - zauważa Piotr.

Katarzyna Rymarczyk-Wajda, jedna z organizatorek trasy, która po raz pierwszy wyruszy w tym roku z Muszyny, także dostrzega, iż w tej słabości fizycznej rodzi się w człowieku wyjątkowa siła wewnętrzna, którą dostrzega właśnie na granicy fizycznego wyczerpania.

- Potem owoce EDK widać również w życiu codziennym. Odkrycie siły wewnętrznej sprawdza się szczególnie w chwilach, kiedy pojawiają trudności, a problemy piętrzą się nad nami. Wtedy przypomina się nam trud zmagania, przełamywania własnych słabości, których doświadczyliśmy na trasie. Uspakajamy się, bo wiemy, że jesteśmy mocnymi wewnętrznie ludźmi i że jest przy nas Bóg, który nas wspiera, z którym pokonamy najtrudniejsze zadania, przetrwamy najgorsze kryzysy - twierdzi Katarzyna.

Na terenie diecezji tarnowskiej wyznaczonych zostało blisko 90 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Choć powstała z myślą o tych, którzy w biegu życia zagubili drogę do Boga, zdominowali ją ludzie wierzący, pragnący Jezusowi ofiarować trud i cierpienie, nie tylko to fizyczne, którego doświadczają podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ale i to codzienne. Dostrzegają, że "moc w słabości się doskonali". Chcą w nocnym zmaganiu jednoczyć się z Chrystusem, który umarł za nas na krzyżu, i tak przygotować się do świąt Zmartwychwstania.

Trwa elektroniczna rejestracja uczestników EDK za pośrednictwem strony www.edk.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy