Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jeden chleb

Komunię Świętą w naszej pobożności sprowadzamy do indywidualnego zjednoczenia z Jezusem. Ma ona jednak więcej aspektów.

Obrzędy Komunii Świętej są bogate w symbolikę. W ich trakcie odbywa się wspólne recytowanie Modlitwy Pańskiej, jest przekazanie znaku pokoju, modlitwa o pokój, a potem, po przygotowaniu chleba, przystępujemy do Komunii, czyli przychodzimy do Chrystusa po dar, który nam zostawia.

– Ten dar, Ciało Pańskie i Krew Pańska, to symbol naszego zjednoczenia z Bogiem, ale i znak zjednoczenia wspólnoty Kościoła, gromadzącej się wspólnoty – podkreśla liturgista ks. dr Andrzej Dudek. W Modlitwie Pańskiej pojawia się prośba o to, by przyszło królestwo Boże, przygotowujemy się do liturgii niebieskiej, ale jest w niej też wymiar doczesny. Znak pokoju to nie efektowny i miły gest, ale coś więcej. – Powinniśmy nie tylko przekazać znak pojednania tym, którzy są obok, ale i uświadomić sobie, że za chwilę, wraz z Komunią Świętą, otrzymamy od Boga pokój wewnętrzny, który ułatwi nam znoszenie słabości, wad bliźnich. Sprawi, że łatwiej nam będzie budować jedno ciało Chrystusa, czyli jeden Kościół – podkreśla ks. Dudek.

Łamanie chleba

Potem mamy łamanie chleba. Jest to gest symboliczny. – Do XI wieku było tak, że do Mszy św. używało się chleba powszedniego. Wtedy gest łamania był dzieleniem bochenka na tyle kawałków, ile było trzeba, by każdy chcący przyjąć Komunię Świętą mógł ją przyjąć. Kto przystępował do Komunii Świętej, brał kawałek z bochenka, z którego brali też inni. Symbolicznie wszyscy tworzyli jedno ciało, tak jak chleb był jeszcze przed chwilą jednością. To znak tego, że nie jesteśmy jako członkowie wspólnoty podzieleni, poróżnieni, bo z nas samych, jak z kawałków chleba, Ciała Chrystusa, które przyjęliśmy, można by złożyć jeden bochenek – objaśnia ks. Andrzej Dudek. Dlatego też Komunia Święta jest nie tylko indywidualnym zjednoczeniem się z Jezusem, ale też wyrazem tego, że zależy nam na jedności z bliskimi, że razem chcemy iść do królestwa niebieskiego, razem chcemy znaleźć się kiedyś w niebie. Nie osobno, nie indywidualnie. – I że chcemy też sobie pomagać na tej drodze, chcemy biec z innymi do nieba albo ciągnąć czy podtrzymywać tych, którzy nie nadążają – dodaje ks. Dudek. Komunia Święta jest pokarmem w naszej pielgrzymce do domu Ojca.

Żeby byli jedno

– Symptomatyczna jest w obrzędach Komunii Świętej troska o jedność. Już w pierwszych wiekach chrześcijanie starali się mieć tylko jedno miejsce na liturgię. Jeden budynek, jeden kościół. Jeśli wspólnota była duża, dzielono ją na mniejsze, z których każda miała swoje miejsce. Mało tego. Było to raczej takie miejsce, w którym mogłaby się na jednej niedzielnej Eucharystii pomieścić cała wspólnota – przypomina liturgista. Kapłan zauważa, że i dziś w każdej niedzielnej Mszy św. w sposób duchowy łączymy się z tymi, którzy uczestniczą w innych Mszach sprawowanych w naszym kościele. Współodpowiedzialność za siostry i braci może wyrażać się np. ofiarowaniem Komunii Świętej za tych, którzy do niej nie przystępują. – Warto to zrobić, żeby ich wesprzeć, tak by kiedyś mogli przystąpić do stołu pańskiego i byśmy mogli razem tworzyć piękny Kościół, jedną wspólnotę, jedno Ciało Chrystusa, którym karmimy się, by nie ustać w drodze do naszego domu wiecznego. Do nieba bowiem idziemy razem, we wspólnocie – podkreśla ks. Dudek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama