660 lat dobrkowskiej parafii

Na jubileusz każdy dom rodzinny otrzymał książkę za darmo.

Jak zauważa we wstępie do monografii parafii Dobrków historyk ks. Ryszard Banach, pomysł opracowania tej książki zrodził się w głowie i zapewne w sercu krajana ks. Władysława Szewczyka w 2000 roku. To on wraz z ks. Jackiem Soprychem są współredaktorami "Historii parafii Dobrków od powstania do czasów współczesnych 1358-2018. Idziesz przez wieki...".

Wkład w narodziny tej monografii miały trzy prace magisterskie, jakie powstały w tarnowskim seminarium pod kierunkiem ks. Banacha - ks. Tomasza Krawca, ks. Jacka Soprycha i ks. Witolda Warzechy. Wszyscy troje pochodzą z okolic Pilzna i Jodłowej, to niedaleko Dobrkowa.

660 lat dobrkowskiej parafii   Z monografii można nie tylko wiele się dowiedzieć na temat historii parafii, ale także wiele miejsc i wydarzeń zobaczyć na licznych fotografiach, jakie w niej zamieszczono. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Z historii dowiemy się o istniejącym tu 136 mln lat temu morzu i pierwszych śladach osadnictwa na tym terenie, które pochodzą nawet z późnego paleolitu. Do powstania dobrkowskiej parafii z kolei bezpośrednio przyczynił się szlak handlowy, który u samego początku miał charakter bardziej wojskowo-strategiczny.

Dokument fundacyjny parafii wystawili 17 października 1358 r. pierwsi właściciele wsi Dobrków - Borysław i Andrzej herbu Topór. Erygował zaś ją i sfinansował budowę kościoła sam bp Bodzanta, który odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, stąd prawdopodobnie kościół dobrkowski jest pod Jej wezwaniem. Z tego najdawniejszego okresu pochodzi dzisiejsze prezbiterium świątyni.

W książce i to można zobaczyć. Historia bowiem została wzbogacona o wiele zdjęć. Można oglądać na nich kościół z bliska i daleka, zewnątrz, wewnątrz i z lotu ptaka. Są też fotografie licznych kapliczek znajdujących się na terenie parafii. Takich miejsc, gdzie stoi krzyż, figura religijna lub pomnik, jest aż 42 w tej parafii. Tworzy ją 6 wsi - Dobrków, Gołęczyna, Jaworze Dolne, Mokrzec, Parkosz i Połomia. Każdą z nich można także oglądać z góry.

 

660 lat dobrkowskiej parafii   Ks. Władysław Szewczyk opowiadał o książce w Dobrkowie 31 marca. Janusz Grajcar /Obserwator Lokalny

Dzięki sponsorom monografię tę mógł otrzymać każdy dom rodzinny w parafii. Wydarzenie połączono z promocją książki, która odbyła się ponad tydzień temu w kościele dobrkowskim, a którą poprowadził ks. Szewczyk, inicjator i współredaktor monografii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..