W Mielcu, w Pałacyku Oborskich, otwarta została niezwykła wystawa sztuki kościelnej z kościołów Ziemi Mieleckiej.
W kilku salach Pałacyku Oborskich twórca wystawy Krzysztof Haptaś pomieścił to, co cennego, wartościowego, pięknego udało mu się wypożyczyć z parafii mieleckich i znajdujących się w okolicy oraz z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Całość, z konieczności skromna, ale komplementarna, pokazuje bogactwo sztuki sakralnej, jej wszechstronność. Pokazuje też w pewnym kontekście historię katolicyzmu i Kościoła na Ziemi Mieleckiej. Jest z jednaj strony lekcją historii i historii sztuki, jak i teologii.
Na wystawie można obejrzeć m.in. szaty liturgiczne. Grzegorz Brożek /Foto Gość- W wielu kościołach, zakrystiach, plebaniach zachowało się wiele cennych zabytków z różnych dziedzin, malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego. Czasem są to rzeczy wycofane z kultu, nieużywane obecnie w liturgii, ale warte są pokazania - mówi dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego Mielcu
Na wystawie, którą można oglądać do 21 września 2019 roku zobaczymy obrazy, rzeźby, naczynia liturgiczne, księgi kościelne, szaty liturgiczne, relikwiarze i inne przedmioty.
- Wystawa to tylko jedna część projektu, który uzupełniają lekcje muzealne, wykłady naukowe, warsztaty genealogiczne. Poza tym proponujemy oprowadzanie po Bazylice św. Mateusza z przewodnikiem, spacery po cmentarzu mieleckim - informuje twórca wystawy Krzysztof Haptaś.