Nowy numer 07/2020 Archiwum

Najlepsi polscy mówcy są z III LO w Tarnowie

Uczniowie wygrali ogólnopolski finał debat oksfordzkich.

Młodzież z III LO wywalczyła tytuł Mistrza Polski na VII Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu. Finał odbył się w miniony weekend. Wtedy to do Poznania zjechali się najlepsi mówcy z całej Polski, a 32 drużyny, które awansowały do finałów, spędziły dziesiątki godzin na debatowaniu.

W tegorocznej edycji drużyny rozstrzygały m.in. czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie norweskiego modelu sprzedaży alkoholu, jakie skutki niesie za sobą gentryfikacja i czy płatności w Polsce powinny być dostępne jedynie w formie bezgotówkowej. Na 15 minut przed debatą drużyny dowiadywały się o tym, czy będą bronić tezy, czy ją obalać.

W finale spotkały się drużyna III LO z Tarnowa i ekipa I LO z Inowrocławia. Teza finałowa brzmiała - "Eksponaty muzealne z byłych imperiów kolonialnych powinny zostać zwrócone krajom ich pochodzenia". Zwyciężyła drużyna z Tarnowa.

Najlepsi polscy mówcy są z III LO w Tarnowie   Radość zwycięzców z Tarnowa. FB Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich

Co ciekawe, drużyna z III LO była na turnieju jedyną ekipą składającą się z trzech, a nie jak zakłada regulamin, czterech mówców. Reprezentowali ją: Zuzanna Piotrowicz, Tymoteusz Turski i zastępujący najlepszego mówcę fazy eliminacyjnej Filipa Olszówkę - Mirosław Jarosz. To on podczas spotkania prasowego nie krył zadowolenia z tego, że sukces osiągnęli nie dlatego, że byli lepsi od przeciwników, ale takimi się stali.

Dumny ze swoich uczniów jest też dyrektor szkoły Jan Ryba. Dumny tym bardziej, że szkolna liga debatancka w III LO została stworzona z inicjatywy samych uczniów.

Drużyna z III LO to także tegoroczni mistrzowie Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, której twórcą jest Marcin Lewandowski, asystent dyrektora Wydziału Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii. Warto zaznaczyć, że od kiedy szkoły z Tarnowa startują w mistrzostwach zawsze znajdowały się w gronie 16. najlepszych drużyn. W ubiegłym roku uczniowie z ZSME Tarnów zajęli 4. miejsce w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama