Nowy numer 3/2021 Archiwum

W Wielki Czwartek zmarł ks. Stanisław Gawęda

Miał 98 lat. Pochodził z Radgoszczy.

Ksiądz Stanisław Gawęda urodził się 28 marca 1921 roku w Radgoszczy. W czasie okupacji jako licealista zmuszony był przerwać naukę. Przebywał w obozach pracy. Z obozu w Krakowie-Prokocimiu udało mu się zbiec. Wrócił do rodzinnego domu, gdzie pomagał w gospodarstwie swoich rodziców.

W tym czasie włączył się w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej. We wrześniu 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 stycznia 1950 roku z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Trzciana koło Bochni, Siedlce, Łęki Górne, Łukowica, Złota, Męcina, Mogilno i Zaborów. Następnie był rezydentem z prawami wikariusza w parafiach: Biskupice Radłowskie, Kamienica i Radgoszcz - św. Kazimierza.

Od 2018 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W 2008 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni.

W styczniu tego roku ks. prał. Stanisław Gawęda został Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz. - Bogu dzięki za powołanie do kapłaństwa, Bogu dzięki za wszystkich dobrych ludzi, których spotkałem w kolejnych parafiach, a w szczególności tutaj, w Radgoszczy - mówił ks. prałat Stanisław Gawęda, odbierając statuetkę.

Zmarł w Wielki Czwartek 18 kwietnia. Msza św. w intencji zmarłego kapłana będzie sprawowana w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie we wtorek (23 kwietnia) o godz. 8. Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym parafii pod wezwaniem św. Kazimierza w Radgoszczy także zostanie odprawiona we wtorek (23 kwietnia) o godz. 11. Po niej ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama