Nowy numer 07/2020 Archiwum

Przemienione rany

Krynica Zdrój. Jak grekokatolicy mogą nam pomóc przeżyć Wielki Piątek?

W kościołach obrządku łacińskiego i wschodniego nie odprawia się w Wielki Piątek liturgii Mszy św. Podczas gdy w Wielki Piątek w kościołach obrządku łacińskiego adoruje się krzyż, w cerkwiach płaszczenicę.

- Jest to ikona na płótnie. Przedstawia Jezusa złożonego do grobu. W ikonografii zachodniej ciało Chrystusa jest ukazane w formie rzeźby w sposób naturalistyczny, z całą grozą przeżytej męki i doświadczonej śmierci. Ciało Jezusa na płaszczenicy jest przemienione, już z innego świata. Rany nie krwawią, a oblicze Pana nie nosi już znamion okrutnej męki. Św. Teresa uchwyciła to wrażenie mówiąc, że rany Jezusa są jak perły - mówi ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy Zdroju.

Płaszczenica z cerkwi w Krynicy Zdroju.   Płaszczenica z cerkwi w Krynicy Zdroju.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Jednym z elementów wielkopiątkowej liturgii jest procesja z płaszczenicą wokół cerkwi. - W naszej parafii praktykujemy zwyczaj niesienia płaszczenicy przez wszystkich uczestników modlitwy, rozpoczynając od dzieci. Z rąk do rąk przekazujemy sobie ciało Jezusa, duchowo uczestnicząc w ten sposób w Jego pogrzebie - mówi ks. Jan.

Płaszczenicę wnosi się do cerkwi, na środku nawy jest przygotowane specjalne miejsce udekorowane kwiatami, gdzie składa się ikonę jak do grobu. Po tym obrzędzie ma miejsce adoracja ran Pana Jezusa. Ludzie pokonują drogę do płaszczenicy na kolanach. Całują rany Chrystusa. - Bardziej pobożni idą na kolanach od drzwi cerkwi - mówi ks. Andrzej.przeczytacie

Więcej przeczytacie w świątecznym "Gościu Tarnowskim".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama