Nowy numer 2/2021 Archiwum

Akcja "Protetyk słuchu w Afryce" w Kamerunie

Ekipa wyruszy do Afryki 24 kwietnia z zamiarem pomocy dzieciom głuchoniemym i niepełnosprawnym ze szkoły założonej i prowadzonej przez polską misjonarkę świecką z diecezji tarnowskiej - Ewę Gawin.

W Kamerunie dziecko, które rodzi się chore, jest ukrywane przez swoją rodzinę w obawie przed piętnowaniem przez otoczenie. Wiele poważnych problemów rodzi także upośledzenie słuchu. Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są jako darmowa siła robocza. Żyjąc w ciszy, nie potrafią protestować… Zazwyczaj głusi nie wiedzą nawet, jak mają na imię i ile mają lat.

Wolontariuszka Fundacji „Redemptoris Missio”, audiofonolog i protetyk słuchu, mgr Agnieszka Łukanowska pracowała przez trzy miesiące w szkole dla dzieci głuchych w Bertoua w Kamerunie. Po przebadaniu uczniów okazało się, że większość z nich jest w stanie powrócić do świata dźwięków! Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią rehabilitację i zdobyć profesjonalne aparaty słuchowe. Zwróciliśmy się o pomoc do Polaków. Dostaliśmy ponad 100 aparatów słuchowych od ludzi, którym nie były już potrzebne, oraz ponad 100 od firm Sivantos, Sonova i Interton. Bardzo pomogło nam również Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszący „Migacze” z Piły. To właśnie stamtąd zgłosił się do Fundacji Damian Mateusz Wycisło, który sam będąc osobą, która słyszy i mówi dzięki aparatowi słuchowemu, postanowił pomóc dzieciom w podobnej sytuacji. Damian w pilskich parafiach uzbierał ponad 2,5 tysiąca złotych.

Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło diecezji tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Patronuje mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Lekarski II i Zakład Protetyki Słuchu na tymże Uniwersytecie. Projekt ten daje nadzieję na przywrócenie dzieciom z Bertoua normalnego życia. Jego uczestnicy to pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu: dr hab. n. med. Dorota Hojan-Jezierska, prof.UM, dr n. fiz. Olgierd Maciej Stieler i protetyk słuchu mgr Agnieszka Łukanowska oraz fizjoterapeutka mgr Edyta Wdowiak. Wolontariusze fundacji już na przełomie kwietnia i maja będą przywracać do świata dźwięków kameruńskie dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama